• 7 stycznia, 2021
  • 0

Składka za ubezpieczenie OC to dla większości kierowców dość poważny wydatek. Polisa jest jednak obowiązkowa, dlatego każdy właściciel samochodu musi opłacać ubezpieczenie raz w roku. Kierowcy, którzy chcą oszczędzać, opłacają ubezpieczenie w jednej racie – wówczas jest ono sporo tańsze. Podpisane umowy z ubezpieczycielem uniemożliwia jej wypowiedzenie. Jednak kierowca może w dowolnej chwili pozbyć się swojego samochodu i z niego nie korzystać. 

Czy wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do zwrotu składki za niewykorzystaną część polisy? W jakich pozostałych sytuacjach warto ubiegać się o zwrot za ubezpieczenie OC? Czy można zrezygnować również z polisy Autocasco? Jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie, by nie przepłacać? Dziś przedstawiamy małe kompendium wiedzy na temat zwrotu składki za ubezpieczenie OC!

W jakich sytuacjach możliwy jest zwrot ubezpieczenia OC?

Jeśli istnieje taka możliwość, zdecydowanie warto zainteresować się zwrotem składki za ubezpieczenie OC. Jest to możliwe w następujących sytuacjach:

  • sprzedaż samochodu – z ubezpieczenia może zrezygnować wyłącznie nabywca samochodu;
  • wyrejestrowanie pojazdu – ubezpieczenie nie będzie już potrzebne;
  • podwójne ubezpieczenie OC – może nastąpić przy automatycznym przedłużeniu umowy bądź nabyciu auta używanego;
  • zakup polisy przez internet lub telefon – ale tylko w wybranych sytuacjach i określonym terminie.

Poza tymi wyjątkami, umowa pozostaje ważna i kierowca nie może jej wypowiedzieć. Dlatego polisy ubezpieczeniowe należy kupować w sposób przemyślany i dobrze poszukać najkorzystniejszej lub po prostu najtańszej oferty na rynku.

Na jakich zasadach następuje zwrot ubezpieczenia po sprzedaży samochodu?

Najczęstszą sytuacją, w której można ubiegać się o zwrot składki za ubezpieczenie OC, jest sprzedaż samochodu. Zgodnie z polskim prawem, ubezpieczenie przechodzi wówczas na kupującego. Jedynie nabywca samochodu może zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczenia OC, jednak zwrot składki trafi na rachunek poprzedniego właściciela, który opłacił ubezpieczenie. Innymi słowy: w takiej sytuacji zwrot zależy od dobrej woli kupującego. Dlatego planując sprzedaż samochodu, warto myśleć z wyprzedzeniem. Najlepiej dokonać tego niedługo przed końcem obowiązywania dotychczasowej polisy. Poprzedni właściciel pojazdu nie musi składać specjalnego wniosku, aby odzyskać swoje pieniądze. Nawet, jeśli ubezpieczyciel nie zna jego rachunku bankowego, z pewnością skontaktuje się ze sprzedającym w tej sprawie.

Sprzedający auto musi poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupił polisę OC, w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży pojazdu. Po wypowiedzeniu umowy przez nowego właściciela, towarzystwo ubezpieczeniowe ma kolejne 14 dni na dokonanie zwrotu składki. W jaki sposób przekonać nabywcę, aby zdecydował się na taki krok? Dobrym argumentem bywa widmo rekalkulacji składki. Ubezpieczyciele wyceniają jej wysokość indywidualnie wobec każdego kierowcy.

Nowy właściciel samochodu musi więc się spodziewać, że spotka to również jego i będzie zmuszony płacić więcej, jeżeli nie posiada porównywalnych zniżek. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z dotychczasowej umowy, a następnie znalezienie korzystniejszej oferty, najlepiej przy użyciu internetowej porównywarki OC.

Jak ubiegać się o zwrot składki za OC przy podwójnym ubezpieczeniu?

Do podwójnego ubezpieczenia OC może dojść na skutek błędu popełnionego przez właściciela pojazdu. Dzieje się to na dwa sposoby:

  • ubezpieczony nie wypowiedział składki przed zbliżającym się końcem umowy, więc została ona automatycznie przedłużona, a jednocześnie zdążył już kupić kolejną polisę OC;
  • kierowca, który kupił auto używane zapomniał o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy z ubezpieczycielem, do czego ma prawo, jednak zdążył już kupić nowy ubezpieczenie na swoje nazwisko.

Polskie prawo dopuszcza rezygnację z ubezpieczenia, gdy dojdzie do podwójnego OC. Właściciel samochodu może wówczas otrzymać także zwrot składki za cały niewykorzystany okres. Dlatego w sytuacji podwójnego ubezpieczenia najlepiej jak najszybciej zorientować się o popełnionym błędzie. W końcu nawet w okresie podwójnego ubezpieczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe świadczy ochronę (zgodnie z umową).

Jak prezentuje się kwestia składki za OC przy wyrejestrowaniu auta?

Samochody bywają wyrejestrowane z różnych powodów. Najczęściej właściciele decydują się na taki krok, gdy samochód jest już stary i nie znajdzie nabywcy, więc należy go zezłomować lub jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, a naprawa jest nieopłacalna. Aby otrzymać zwrot składki za ubezpieczenie OC, należy przedstawić towarzystwu ubezpieczeniowemu niezbędne dokumenty, czyli świadectwo o zezłomowaniu auta, pochodzące ze stacji demontażu i zaświadczenie o jego wyrejestrowaniu w wydziale komunikacji należącym do starostwa powiatowego.

W takim przypadku zwrot za ubezpieczenie OC również jest naliczany proporcjonalnie. Pieniądze za okres, w którym auto było objęte ochroną, zatrzymuje oczywiście ubezpieczyciel. Składka za pozostały okres umowy zostanie zwrócona właścicielowi pojazdu, co do dnia.

Czy ubezpieczony może wypowiedzieć umowę kupioną przez internet?

Obecnie coraz więcej klientów kupuje ubezpieczenia zdalnie – przez telefon, a przede wszystkim przez internet, na przykład korzystając z internetowej porównywarki. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia załatwienie wszystkich formalności bez wychodzenia z domu. Co ciekawe, prawo dotyczące sprzedaży ubezpieczeń przez internet jest nieco inne niż w przypadku polis kupowanych drogą tradycyjną. Ubezpieczony ma 30 dni, aby zrezygnować z polisy, a towarzystwo ubezpieczeniowe jest wówczas zobowiązane do dokonania zwrotu składki za ubezpieczenie OC (oczywiście, pomniejszonej o 1/12 składki). Mechanizm ten działa tylko i wyłącznie, jeżeli cała procedura odbyła się zdalnie. Zdarza się bowiem, że klienci kupują ubezpieczenia komunikacyjne telefonicznie, ale ostatecznie umawiają się na wizytę agenta, w trakcie której dojdzie do podpisania umowy. Kiedy to nastąpi rezygnacja, a tym samym zwrot składki są już niemożliwe.

Czy można zrezygnować również z ubezpieczenia Autocasco?

Polskie prawo nieco inaczej traktuje polisy dobrowolne. W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, droga do rezygnacji z umowy i odzyskania składki ubezpieczeniowej jest nieco łatwiejsza. Warto również wiedzieć, że polisy dobrowolne nie ulegają automatycznemu przedłużeniu.

O zwrot można się ubiegać w następujących sytuacjach:

  • sprzedaż samochodu;
  • odstąpienie od umowy – tylko w odpowiednim terminie;
  • rezygnacja z umowy zawartej zdalnie.

Dokładnie te same reguły dotyczą także innych dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych – NNW i Assistance. Przy sprzedaży samochodu to poprzedni właściciel może zrezygnować z umowy informując o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe. Za cały niewykorzystany okres przysługuje zwrot składki ubezpieczeniowej.

Właściciel samochodu, kupujący ubezpieczenie Autocasco, ma 30 dni na rezygnację z umowy i odzyskanie niewykorzystanej części składki, ale tylko pod warunkiem, że umowa została podpisana na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Podobnie jak w przypadku polisy OC, w ciągu 30 dni można również zrezygnować w ubezpieczenie kupionego zdalnie – jeśli nie doszło do fizycznego podpisania umowy.

Polisy ubezpieczeniowe stanowią z reguły pokaźny wydatek dla właścicieli samochodów i innych pojazdów mechanicznych poruszających się po drogach. Jeżeli ubezpieczenie nie jest już potrzebne, warto skorzystać ze swojego prawa, zrezygnować z umowy, a co za tym idzie – otrzymać zwrot składki ubezpieczeniowej.

Jak kupować ubezpieczenia dbając o swój interes finansowy?

Ubezpieczenia komunikacyjne należy kupować świadomie, aby uniknąć sytuacji takich jak podwójne OC. Nie warto podejmować żadnych decyzji, których ubezpieczony już wkrótce będzie żałował. Warto zadbać o swój interes finansowy, przeglądając jak najwięcej dostępnych na rynku ofert, w czym bardzo pomocne są porównywarki ubezpieczeniowe. Możliwość kupienia polisy bez wychodzenia z domu to wartość sama w sobie. Dodatkowo, ubezpieczenia kupowane przez internet i w pakietach są sporo tańsze niż nabywane tradycyjną drogą.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *