• 24 lutego, 2021
  • 0

Mikołaj jest jedynym ze specjalistów, którzy dostarczają Wam cennych wskazówek i rozwiązują najczęstsze problemy związane z ubezpieczeniami. Dodatkowo, oprócz zainteresowania sektorem ubezpieczeń, w którym pracuje, jest również pasjonatem gier RPG oraz książek historycznych. W naszej rozmowie poruszmy przede wszystkim temat tego, jak wygląda praca agenta ubezpieczeniowego.

Cześć Mikołaju. Powiedz, jak długo pracujesz w branży ubezpieczeniowej?

– Pracę w jednym z towarzystw rozpocząłem zaraz po obronieniu pracy magisterskiej, także już dosyć długo (śmiech). W październiku minie 20 lat. Obecnie obejmuje stanowisko specjalisty ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl. Nasza współpraca trwa już prawie 2,5 roku.

To bardzo imponujący staż pracy. Dlaczego akurat ubezpieczenia? Przecież studiowałeś dziennikarstwo.

– To prawda i zawsze będzie ono dla mnie pewnego rodzaju hobby. Jednak na czwartym roku studiów zainteresował mnie temat finansów osobistych, ekonomii, a także sektor ubezpieczeń. Wydawał mi się to po prostu ciekawy, a dodatkowo bardzo przyszłościowe. Ubezpieczenia zawsze z nami były i zawsze będą, nie da się od nich uciec – choć część osób próbuje, unikając płacenia składek (śmiech).

W ten sposób sprawnie dotarliśmy do najważniejszego pytania – jak wygląda praca agenta ubezpieczeniowego? Czym się dokładnie zajmujesz?

– Praca agenta daje przede wszystkim dużo satysfakcji. Jednym z moich głównych zadań przez wiele lat było przedstawienie klientowi oferty ubezpieczeniowej i finalizacja transakcji. Ale nie jest to tylko sztywne trzymanie się wytycznych. Agent ubezpieczeniowy to zawód, w którym najbardziej cenione jest zaufanie klienta. Kiedy przychodzi on do doradcy, chce uzyskać profesjonalną obsługę i pomoc. Zwłaszcza, że najczęściej są to osoby, które nie do końca znają się na sektorze ubezpieczeń więc liczą, że nie zostaną oszukane a wybrane dla nich ubezpieczenie będzie jak najbardziej korzystne. Według mnie, bez zaufania klienta – nie ma tego zawodu. Obecnie, ze względu na sytuacje na świecie i digitalizację branży, rzadko mam sposobność do bezpośredniego kontaktu z klientami. 

Taki zawód wiąże się chyba z koniecznością posiadania dużej wiedzy, nie tylko z zakresu ubezpieczeń…

– Zgadza się, im lepszym agentem chcesz być tym więcej powinieneś wiedzieć, żeby pomóc swojemu klientowi. Musisz być interdyscyplinarny, posiadać wiedzę zarówno z zakresu ubezpieczeń jaki i ekonomii, prawa, podatków a także orientować się w problematyce medycznej. Ale co najważniejsze, powinieneś traktować ten zawód nie jak pracę samą w sobie, ale też wyzwanie. Wtedy będziesz pracował najefektywniej.

A Ty po tylu latach umiesz ją traktować?

– Dla mnie ubezpieczenia to nie tylko sprzedaż produktu, to raczej sprzedaż całej usługi – kompleksowej i profesjonalnej opieki nad klientem. No i tak jak wspomniałem, moja praca od ponad dwóch lat wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Dodatkowo możliwość pisania tekstów na bloga w KioskPolis.pl, daje mi bonusowe uczucie spełnienia, bo pozwala dołączyć drugą pasję, jaką jest dziennikarstwo. Na brak wyzwań więc nie narzekam.

Co powiedziałbyś osobom, które chcą podjąć pracę w ubezpieczeniach, ale jednak coś ich powstrzymuje?

– To nie jest praca dla każdego, jeżeli jednak lubisz kontakt z ludźmi, potrafisz panować nad emocjami i nie boisz się wyzwań – spróbuj. Być może to będzie to, czego od zawsze szukasz.  

Dziękuje Ci bardzo za rozmowę i powodzenia!

– Dziękuje również.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *