Każdą umowę można zerwać. Gdy chce się zmienić ubezpieczenie komunikacyjne, wystarczy przedstawić w swoim towarzystwie odpowiedni dokument. Skąd może wziąć się potrzeba wypowiedzenia OC? Polisa ta jest obowiązkowa, ale firmy działające w Polsce oferują różne ceny za to świadczenie. Jeśli znajdzie się korzystniejszy wariant, dobrze jest z tego skorzystać. Wyjaśniamy, jak przygotować wypowiedzenie OC oraz co jeszcze warto o nim wiedzieć!

Zgodnie z polskim prawem, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjną polisą komunikacyjną. Oznacza to, że każdy samochód musi być objęty takim świadczeniem. W przeciwnym razie kierowca nie tylko narazi się na ogromne straty finansowe (w razie wypadku), ale też wysoką karę pieniężną w momencie wykrycia tego faktu. Wiele osób bez zastanowienia wykupuje polisę znaną z reklamy czy poleconą przez znajomych. W ten sposób można jednak sporo przepłacać. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że możesz zmienić swoje ubezpieczenie na lepsze? Dowiedz się, jak złożyć wypowiedzenie polisy OC!

Wypowiedzenie umowy OC – co to jest i czym skutkuje?

Wypowiedzenie umowy OC jest specjalnym dokumentem, którego złożenie powoduje zerwanie polisy ubezpieczeniowej. Sprawia, że kierowca przestaje być obejmowany ochroną zapewnianą przez dane towarzystwo. Firma, która otrzyma takie pismo, jest zobowiązana do przerwania stosunku określonego w treści umowy.

Gdy złoży się wypowiedzenie OC, powinno się od razu wykupić nowe świadczenie – jeszcze tego samego dnia, by nie doszło do luki między ubezpieczeniami. Zgodnie z przepisami, właściciele nieubezpieczonych pojazdów muszą zapłacić wysoką karę pieniężną. Brak polisy może wykryć nie tylko policjant podczas rutynowej kontroli, ale też specjalne oprogramowanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Tzw. wirtualny policjant regularnie sprawdza bazy danych w poszukiwaniu osób, które nie posiadają ważnej polisy OC. Nawet jeden dzień bez tego świadczenia skutkuje naliczeniem kary. W 2020 roku jej stawki zostały podwyższone. Właściciele aut osobowych muszą zapłacić od 1040 zł (do 3 dni) do 5200 zł (powyżej 14 dni), a w 2021 roku planowane są kolejne podwyżki kar. Wykupienie polisy trwa tylko kilka-kilkanaście minut, więc nie warto ryzykować.

Co jednak zrobić, by wypowiedzieć dotychczasową polisę? Wystarczy pobrać wypowiedzenie umowy OC wzór, wypełnić je i wysłać lub zanieść do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego.

Kiedy zazwyczaj składa się wypowiedzenie polisy OC?

Wypowiedzenie umowy OC składa się w wielu różnych okolicznościach. Przede wszystkim, na ten krok decydują się osoby, którym kończy się umowa, a znalazły bardziej opłacalną ofertę. Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest regulowany przepisami, dlatego każda firma gwarantuje tę samą usługę. Mimo to, towarzystwa proponują różne ceny. Co więcej, oferują często opłacalne pakiety z dodatkowym AC, NNW czy Assistance. Jeśli więc znajdzie się opcję, która jest po prostu korzystniejsza, nie ma sensu zostawać przy obecnej polisie.

Wypowiedzenie OC można złożyć aż do końca trwania świadczenia, co w praktyce oznacza, że ubezpieczony ma prawo przedstawić ten dokument najpóźniej do przedednia końcowego terminu zaznaczonego w umowie. Nie warto jednak z tym czekać – lepiej zrobić to ok. 14 dni wcześniej. Jest to całkiem wygodne rozwiązanie, ponieważ jeśli zrobi się to z większym wyprzedzeniem, ma się sporo czasu na znalezienie nowej polisy.

Niektóre osoby składają wypowiedzenie OC na koniec okresu i kontaktują się z ubezpieczycielem dopiero tuż przez zakończeniem albo składają specjalne oświadczenie. To nie jest w pełni rozsądne zachowanie, bowiem taki dokument nie wypowiada umowy z natychmiastowym skutkiem, tylko zapobiega automatycznemu przedłużeniu świadczenia.

Jak przygotować i złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie OC musi mieć formę pisemną. Najlepiej jest przygotować je na komputerze, ale nie ma przeciwskazań do ręcznego wypisania dokumentu, jeśli ma się wyraźny, czytelny charakter pisma. Najłatwiej jednak znaleźć w Internecie gotowy formularz. Wiele towarzystw posiada własne formatki – wystarczy poszukać na ich stronie dokumentu „wypowiedzenie OC wzór”. Warto z nich skorzystać, ponieważ wtedy ma się pewność, że nie pominie się żadnej ważnej (dla konkretnego TU) informacji.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć na kilka sposobów. Gdy zaniesie się podpisany dokument do oddziału towarzystwa, od razu załatwi się wszystkie formalności. Pismo oczywiście można też wysłać pocztą, ale trzeba mieć na względzie to, że list (nawet polecony) zostanie dostarczony dopiero po kilku dniach. Zawsze istnieje ryzyko opóźnienia, a także po prostu nie ma się pewności, kiedy dokument dotrze pod wskazany adres. Kolejnym sposobem jest przesłanie skanu wypowiedzenia drogą mailową. Jeśli komuś zależy na czasie, można dodatkowo zadzwonić do ubezpieczyciela i poprosić o szybsze rozpatrzenie.

Wypowiedzenie umowy OC wzór

Wypowiedzenie umowy OC wzór da się z łatwością znaleźć w Internecie. Wariantów jest wiele – pismo może być proste lub bardziej skomplikowane. Najważniejsze jest jednak to, by znalazły się w nim wymagane informacje. Są to:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu,
  • pełna nazwa oraz adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • dane osobowe i adresowe klienta,
  • numer rejestracyjny oraz marka i model pojazdu,
  • numer ubezpieczenia OC,
  • podstawa prawna (Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych),
  • odręczny podpis.

Nawet jeśli znalazło się odpowiednie wypowiedzenie umowy OC wzór online, trzeba pamiętać o tym, że po wypełnieniu dokumentu powinno i tak się go wydrukować oraz podpisać. Nie wszystkie towarzystwa obsługują technologię podpisu elektronicznego.

Dobrze jest też zorientować się, czy ubezpieczyciel nie posiada własnej formatki. Niektóre tworzą swoje wypowiedzenie umowy OC wzór, ponieważ chcą dodatkowo poznać np. przyczyny tego kroku. Wiele z nich prosi też od razu o podanie numeru konta, na które mają zostać przelane pieniądze ze zwrotu nadpłaconej składki.

Jak wygląda wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę po zakupie auta używanego?

Wypowiedzenie polisy OC często jest też składane przez osoby, które zakupiły samochód z rynku wtórnego. Zgodnie z prawem, ubezpieczenie przypisane jest nie do kierowcy, a do pojazdu. W chwili, gdy auto zmienia właściciela, OC przechodzi na kupca. Wtedy konieczna jest rekalkulacja stawki. Niestety, często okazuje się, że wypada ona bardzo niekorzystnie. Każde towarzystwo oblicza wysokość składki na podstawie wielu kryteriów, bezpośrednio związanych też z osobą samego kierowcy. Po jego zmianie stawka może więc znacznie wzrosnąć. Wtedy lepiej jest wymienić polisę na taką, która będzie miała przystępną cenę.

Zazwyczaj wypowiedzenie OC nabywcy jest też związane z tym, że nowy właściciel chce po prostu wykupić pakiet innej firmy, zawierający dodatkowe świadczenia. Nie ma przymusu pozostawiania przekazanej polisy, dlatego warto znaleźć lepszą ofertę.

Dobrze też zaznaczyć, że w momencie, gdy samochód zostaje sprzedany, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia może złożyć nabywca, a nie dotychczasowy właściciel. Warto jednak przed transakcją upewnić się, czy auto posiada ważną polisę. Niestety można trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy będą próbować sprzedać samochód bez obowiązkowego świadczenia. Jeśli się go kupi, kara za brak OC przypadnie nowemu właścicielowi!

Wypowiedzenie podwójnego OC – co należy zrobić?

Wiele osób po pewnym czasie orientuje się, że znalazło się w kłopotliwej sytuacji – posiadają one podwójne ubezpieczenie OC. Wystarczy zapomnieć, że świadczenia OC automatycznie się przedłużają, dlatego jeśli zapomni się złożyć wypowiedzenie OC, a kupi się już nową polisę, trzeba zapłacić za dwie usługi. Podwójne ubezpieczenie nie daje jednak żadnych korzyści – nie dostanie się większego odszkodowania. Z tego względu powinno się jak najszybciej pobrać wypowiedzenie umowy OC wzór oraz przygotować dokument. Cały proces nie trwa długo, a im wcześniej zgłosi się do pomyłkę ubezpieczycielowi, tym więcej pieniędzy otrzyma się ze zwrotu nadpłaconej składki lub nawet w ogóle nie trzeba będzie wnosić opłaty.

Do 2013 roku osoby w takiej sytuacji były wyjątkowo stratne, ponieważ by móc złożyć wypowiedzenie polisy OC, musiały najpierw za nią zapłacić, w dodatku w całości. Obecnie na szczęście nie ma już tego obowiązku. Jeśli nie chce się niepotrzebnie stracić pieniędzy, warto szybko zareagować i rozwiązać tę sytuację.

Wypowiedzenie a odstąpienie od umowy ubezpieczenia – na czym polega różnica?

Niektórzy zamiennie stosują określenia „wypowiedzenie OC”  oraz „odstąpienie od OC”. Różnica pomiędzy tymi procedurami jest jednak dość znaczna. Chociaż proces wygląda podobnie (należy złożyć pismo zawierające te same informacje), nie jest identyczny. W pierwszym przedstawienie dokumentu sprawia, że umowa zostaje zerwana, a w drugim – że przestaje istnieć.

Co więcej, odstąpienie jest możliwe tylko w przypadku produktów oferowanych w sprzedaży direct (przez telefon i Internet). Jeśli kupiło się polisę OC online lub podczas telefonicznej rozmowy z konsultantem, ma się 30 dni na to, by ją anulować. Wtedy zyskuje się zwrot kosztów (za niewykorzystane dni), a sama umowa jest traktowana tak, jakby nigdy nie istniała.

Kradzież, utrata i zniszczenie pojazdu – czy trzeba składać wypowiedzenie umowy OC?

Nie każdy ma też świadomość tego, co trzeba zrobić, gdy samochód zostanie skradziony lub doszczętnie zniszczony. Czy w sytuacji, w której tak naprawdę auto przestaje należeć do ubezpieczonego, musi on złożyć wypowiedzenie polisy OC? Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby. Jeśli pojazd został wyrejestrowany po kradzieży, zniszczeniu lub innej okoliczności, która doprowadziła do jego utraty, trzeba i tak poinformować o tym towarzystwo. Wtedy umowa automatycznie przestaje obowiązywać. Jeśli chce się jednak odzyskać większą część składki, np. w przypadku skradzionego samochodu, można dla pewności dodatkowo złożyć jeszcze wypowiedzenie umowy OC.

Znalazłeś o wiele lepszą ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych? Nie musisz czekać do końca umowy obecnej polisy. Złóż wypowiedzenie OC i zainwestuj w lepsze świadczenie!

 

 

Sprawdź również: