Przymierzasz się do zakupu pojazdu? Jeśli jest to twój pierwszy samochód, musisz zapoznać się z ważną kwestią dotyczącą jego ubezpieczenia. OC to obowiązkowa polisa, którą należy wykupić – niezależnie od tego, jak często zamierzasz korzystać z auta. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać.

Chociaż ubezpieczenie OC kojarzy się przede wszystkim z ubezpieczeniem samochodu, istnieją także inne rodzaje tej polisy. Jeśli chodzi o ubezpieczenie komunikacyjne, dostępne jest także ubezpieczenie OC motocykla czy każdego innego pojazdu, np. ciężarowego. Ponadto wyróżnić można ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które – ma nieco inną specyfikę, ponieważ dotyczy zdarzeń niezwiązanych ze szkodami komunikacyjnymi.

Samochodowe ubezpieczenie OC – zakres ochrony

Ubezpieczenie OC jest polisą regulowaną stosownymi przepisami – mowa o ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Są tam zawarte wszelkie kwestie związane z zakresem ochrony ubezpieczeniowej – jednakowe dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.

Istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez ubezpieczyciela wówczas, gdy dojdzie do szkody spowodowanej przez osobę kierującą ubezpieczonym pojazdem. Towarzystwo ma zatem obowiązek pokryć wszelkie szkody wyrządzone pokrzywdzonym.

Warto przy tym podkreślić, że ubezpieczenie samochodowe wcale nie obejmuje wyłącznie zdarzeń występujących bezpośrednio na drodze – w trakcie podróży. Zgodnie z przepisami, polisa OC dotyczy również szkód powstałych w trakcie oraz w związku z:

 • wsiadaniem do / wysiadaniem z samochodu
 • bezpośrednim załadowywaniem / rozładowywaniem pojazdu
 • zatrzymaniem / postojem auta.

Ponadto towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek pokryć wszelkie koszty poniesione:

 • w celu zapobiegnięcia szkodzie
 • w ramach obrony w postępowaniu karnym
 • przy zastępstwie prawnym w postępowaniu cywilnym.

Należy przy tym podkreślić, że zakres ochrony ubezpieczeniowej jest stały – nie zależy od wysokości składki ani wewnętrznej polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Między innymi z tego powodu warto wykupić najtańsze ubezpieczenie OC. W większości przypadków nie ma sensu przepłacać, zwłaszcza że często różnica wynosi nawet kilkaset złotych!

Od czego zależy wysokość składek na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?

Konsultowałeś się ze znajomym kierowcą, który zachwalał konkretnego ubezpieczyciela proponującego niskie składki? Tym samym zachęcił cię do skorzystania z oferty? Zanim zdecydujesz się na taki krok, musisz wiedzieć, że wysokość składek na ubezpieczenie samochodu może znacząco się różnić. Towarzystwa ubezpieczeniowe podają cenę polisy w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe – im jest ono wyższe, tym wyższej kwoty należy się spodziewać.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC, ostateczna cena stanowi wypadkową wielu czynników. Wysokość składki szacowana jest bowiem w oparciu m.in. o takie parametry jak:

 • wiek kierowcy
 • data otrzymania prawa jazdy
 • rocznik samochodu
 • marka i model pojazdu
 • pojemność silnika i rodzaj tankowanego paliwa
 • miejsce zamieszkania.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają także stan cywilny oraz liczbę posiadanych dzieci. Są to bowiem czynniki, które mogą wpływać na styl jazdy. Doświadczenie pokazuje, że osoby zamężne / żonate i mające co najmniej jedno dziecko korzystają z pojazdu z większą rozwagą – jeżdżą dużo wolniej i bezpieczniej.

Zastanawiasz się, jaki wpływ na wysokość składki mają wyżej wymienione elementy? Okazuje się, że faktycznie mogą one kształtować ryzyko i powodować, że kierowca zapłaci znacznie więcej za ubezpieczenie OC samochodu. Jakie inne czynniki są również w tej kwestii istotne?

 • Wiek kierowcy – statystyki pokazują, że młode osoby jeżdżą bardziej brawurowo, co zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego.
 • Data otrzymania prawa jazdy – statystyki pokazują, że niedoświadczeni kierowcy obarczeni są większym ryzykiem spowodowania kolizji, m.in. z powodu braku umiejętności szybkiego reagowania na zachowania innych kierowców.
 • Rocznik samochodu – im starszy pojazd, tym większe ryzyko awarii, co może przełożyć się na wyższe prawdopodobieństwo kolizji.
 • Sportowe samochody z większą pojemnością silnika charakteryzują się większymi osiągami, zaś możliwość rozwijania sporych prędkości to większe ryzyko udziału w wypadku.
 • Miejsce zamieszkania – w miastach z dużym natężeniem ruchu prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego jest większe niż w mniejszych miastach czy miejscowościach.

Mając na uwadze powyższe kwestie, nie możesz decydować się na przypadkowe ubezpieczenie OC samochodu. Musisz w pierwszej kolejności porównać dostępne oferty u kilku ubezpieczycieli – każdy z nich może mieć nieco inne podejście do ryzyka ubezpieczeniowego.

Jak obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie OC?

Wstępne kalkulacje ubezpieczenia OC przeprowadzone przez ubezpieczyciela wcale nie są ofertą wiążącą. Jeśli oszacowana składka jest dla ciebie za wysoka, możesz spróbować ją obniżyć. Istnieje kilka możliwości, dzięki którym możesz mieć – jeśli nie najtańsze OC, to przynajmniej w dużo niższej cenie.

 • Wykupienie ubezpieczenia OC jako współwłaściciel auta

To rozwiązanie, z którego bardzo często korzystają młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Decydują się na ubezpieczenie auta jako współwłaściciele – z osobami, które mają wypracowane wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Takie działanie pozwala znacząco obniżyć wysokość składki.

 • Wykupienie OC w pakiecie z inną polisą

Możesz pomyśleć o tym, aby wraz z OC samochodu wykupić ubezpieczenie OC motocykla (o ile taki pojazd posiadasz). Jednak wcale nie muszą to być ubezpieczenia komunikacyjne. Równie dobrze może to być polisa OC w życiu prywatnym czy mieszkaniowa.

Wiele towarzystw proponuje atrakcyjne zniżki za „dobranie” dodatkowego produktu ubezpieczeniowego w pakiecie.

 • Wykorzystanie zniżki OC

Jeżeli jesteś kierowcą z kilkuletnim stażem, możesz wykorzystać zniżki OC przyznane za bezszkodową jazdę. Są one naliczane według tabeli Bonus Malus ustalanej zgodnie z wewnętrzną polityką towarzystwa ubezpieczeniowego. W ten sposób możesz obniżyć wysokość składki nawet o 60%.

Czy można wykupić ubezpieczenie OC na miesiąc?

Standardowe ubezpieczenie OC obowiązuje przez 12 miesięcy. Wielu kierowców zastanawia się, czy istnieje możliwość wykupienia polisy OC na miesiąc. Chociaż przepisy przewidują taką opcję, nie jest ona przeznaczona dla wszystkich kierowców.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe dostępne jest wyłącznie w konkretnych przypadkach. Mowa o pojazdach:

 • zarejestrowanych czasowo – wywożonych za granicę, na potrzeby przewiezienia auta z miejsca zakupu na teren Polski, na potrzeby przejazdu auta do stacji kontroli pojazdów
 • sprowadzanych z zagranicy – z krajów, które nie należą do Unii Europejskiej
 • sprzedawanych w komisach – dotyczy wyłącznie osób prowadzących pośrednictwo sprzedaży
 • klasyfikowanych jako historyczne – mających co najmniej 40 lat lub co najmniej 25 lat (gdy zostały uznane za unikatowe).

W pozostałych przypadkach należy wykupić długoterminowe OC – na 12 miesięcy z możliwością automatycznego odnowienia polisy.

Czy opłaca się kupić tanie OC?

Z własnego doświadczenia wiesz, że ceny ubezpieczenia OC mogą się znacząco różnić. Zastanawiasz się zatem nad zasadnością wykupienia najdroższej polisy? Odpowiedź jest prosta: w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia nie ma sensu przepłacać – jak najbardziej racjonalne jest najtańsze ubezpieczenie OC.

Pamiętaj, że zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są regulowane stosownymi przepisami. Wysokość składki nie ma żadnego wpływu na wysokość świadczenia wypłacanego osobie pokrzywdzonej. Ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszty likwidacji zaistniałej szkody – niezależnie od tego, jak wysoką składkę płacił sprawca zdarzenia drogowego.

Jeżeli więc cenisz sobie możliwość poczynienia oszczędności i nie lubisz przepłacać, wybierz najtańsze OC. Możesz jednak zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel oferuje tzw. bezpośrednią likwidację szkody oraz w jaki sposób nalicza zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz – część uzyskanej kwoty możesz natomiast przeznaczyć na uzupełnienie ochrony ubezpieczeniowej, np. o NNW czy rozbudowany pakiet assistance.

Jak szybko i wygodnie wykupić najtańsze OC?

Wielu kierowców popełnia ten sam błąd – decyduje się na przypadkową ofertę ubezpieczeniową lub cały czas odnawia polisę u ubezpieczyciela. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ rynek ubezpieczeń komunikacyjnych zmienia się dość dynamicznie i towarzystwa ubezpieczeniowe modyfikują swoje oferty.

Zależy ci na tym, aby wykupić OC najtaniej i bez zbędnej straty czasu? Jest to możliwe – i to bez konieczności wychodzenia z domu oraz samodzielnego zbierania danych o ofertach poszczególnych ubezpieczycieli. Tanie OC znajdziesz za pośrednictwem serwisu porównywarkowego, który udostępnia darmowy kalkulator polis. Jak to działa?

Wystarczy, że wypełnisz formularz, wpisując odpowiedzi na konkretne pytania. Trzeba podać swoje dane, informacje o pojeździe. Nie ma przy tym konieczności podawania swojego numeru PESEL czy numeru rejestracyjnego auta – kalkulacji można dokonać w 100% anonimowo. Po zaakceptowaniu zgód, w ciągu kilkunastu sekund otrzymasz informację o poszczególnych ofertach towarzystw ubezpieczeniowych – z konkretnymi kwotami.

Jeśli któraś z przedstawionych propozycji cię zainteresuje, możesz wykupić OC przez internet – wystarczy tylko kilka kliknięć.

Pamiętaj! Wstępna kalkulacja dokonywana w serwisie porównywarkowym ma wyłącznie charakter informacyjny i nie jest w żaden sposób wiążąca. Nie możesz więc wystąpić z jakimikolwiek roszczeniami, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe i tak przeprowadza jeszcze jedną kalkulację – już w momencie podpisywania umowy. Dlaczego? Chodzi o to, że anonimowe wypełnianie formularza może zachęcić do podawania nieprawdziwych danych i zaniżania wysokości składek. Jeżeli jednak dokument wypełnisz zgodnie ze stanem faktycznym, wówczas z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz u ubezpieczyciela taką samą propozycję ubezpieczenia OC.

Jeżeli chodzi o OC, ubezpieczenie auta lub motocykla jest obowiązkowe. Brak ważnej polisy będzie skutkować nie tylko nałożeniem wysokich kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale również koniecznością pokrycia wydatków związanych z likwidacją szkody z własnych środków (tzw. regres). Dlatego przydaje się choćby najtańsza polisa OC, którą znajdziesz za pośrednictwem serwisu porównywarkowego.

 

Sprawdź również: