Ubezpieczenie AC (autocasco) to dodatkowa polisa samochodu, która jest nieobowiązkowa, ale potrafi okazać się bardzo przydatna. Istnieje wiele możliwości skorzystania z jej dobrodziejstw – towarzystwa ubezpieczeniowe proponują bowiem wiele pakietów różniących się ceną i zakresem ochrony. Co warto wiedzieć o autocasco? Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenia AC? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Czym jest i co obejmuje autocasco?

Autocasco to dodatkowa nieobowiązkowa polisa dla Twojego samochodu. Jej zadaniem jest rekompensowanie efektów rozmaitych zdarzeń drogowych i losowych. Ten rodzaj ubezpieczenia stanowi sposób na uzyskanie rekompensaty w przypadku uszkodzenia lub utraty pojazdu. W pełnym zakresie ubezpieczenie AC pozwala uzyskać odszkodowanie w przypadku:

 • uszkodzenia samochodu (szkody częściowej lub całkowitej) – niezależnie od tego, jaki jest powód uszkodzenia i kto jest winnym zdarzenia;
 • uszkodzenia samochodu w wyniku działania sił natury – np. gradu lub wichury, przez którą na auto spadnie ułamany konar drzewa;
 • kradzieży auta;
 • aktów wandalizmu i innych działań osób trzecich, tzw. nieznanych sprawców.

Dostępne są jednak pakiety o zróżnicowanym zakresie oddziaływania. Sprawia to, że znalezienie odpowiedniej polisy może być trudniejsze, ale jednocześnie pozwala wybrać taką, która będzie idealnie dostosowana do potrzeb danego kierowcy. Oferta jest bardzo szeroka. Poszczególne warianty ubezpieczenia różnią się nie tylko kwotą, ale również na przykład sposobem likwidacji szkód. Każdy z tych czynników wpływa na cenę składki, która dodatkowo różni się w zależności od tego, jakie towarzystwo oferuje dane ubezpieczenie.

AC pojazdu najczęściej obowiązuje zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (zazwyczaj w całej Europie, z pewnymi wyjątkami), choć czasami zdarza się, że ochrona międzynarodowa określona jest jako dodatkowy pakiet, za który trzeba dopłacić. To, jak wygląda zgłoszenie i likwidacja szkody poza granicami naszego kraju, zależy od oferty ubezpieczyciela. Dlatego należy zawsze sprawdzać oferowane warunki, a w razie potrzeby zdecydować się na inny pakiet.

AC samochodu – kiedy się opłaca?

Dla kogo ubezpieczenie samochodu AC będzie dobrym wyborem? Tak naprawdę dla każdego. To nadprogramowa polisa, jednak eksperci zazwyczaj zalecają jej wykupienie. Może się okazać przydatna w bardzo wielu sytuacjach (oczywiście w zależności od indywidualnego zakresu ochrony). Ten pogląd potwierdzają również sami ubezpieczeni. Tak naprawdę mało kto żałuje, że zdecydował się na autocasco. Dla kogo jest w szczególności polecane? To idealne rozwiązanie dla:

 • właścicieli nowych i wartościowych aut, którzy chcą zminimalizować ryzyko związane z uszkodzeniem lub utratą pojazdu,
 • właścicieli tych modeli samochodów, które należą do najczęściej kradzionych – wówczas opłacalne może się okazać tzw. mini autocasco, które oferuje ochronę wyłącznie od kradzieży,
 • młodych i niedoświadczonych kierowców,
 • każdego, kto intensywnie użytkuje samochód,
 • każdego, kto zwykle parkuje na zewnątrz i nie ma własnego garażu – wówczas przydatna okazuje się ochrona od działania osób trzecich i sił natury.

Należy przy tym pamiętać, że AC samochodu, nawet to najdroższe, najczęściej charakteryzuje się pewnymi wyłączeniami. Są to sytuacje, w których ochrona ubezpieczeniowa nie obowiązuje. Ich zakres jest unikalny dla każdej polisy – towarzystwo ubezpieczeniowe może samodzielnie ustalić zasady przyznawania odszkodowań. Najczęściej nie jest jednak możliwe otrzymanie rekompensaty, jeśli:

 • samochód został skradziony lub uszkodzony na skutek rażącego zaniedbania kierowcy (np. pozostawienia otwartego auta z kluczykami w środku),
 • wypadek jest wynikiem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
 • ubezpieczony prowadził samochód bez ważnych uprawnień (prawa jazdy),
 • auto zostało skradzione, ponieważ nie uruchomiono urządzeń przeciwkradzieżowych zadeklarowanych w umowie AC lub w inny sposób dopuszczono do jego nieodpowiedniego zabezpieczenia,
 • samochód nie ma ważnych badań technicznych lub nie jest zarejestrowany.

Warto dokładnie sprawdzić listę wyłączeń ubezpieczyciela – powinna być wyszczególniona w OWU. Dzięki temu unikniesz rozczarowań w przypadku nietypowego zdarzenia.

Ile kosztuje autocasco i co wpływa na wysokość składek?

Kierowców najbardziej interesuje to, ile kosztuje autocasco. Tymczasem bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Cena AC różni się nie tylko w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, podobnie jak w przypadku OC, ale również w zależności od kilku innych czynników – w tym od oferowanego zakresu ochrony. Jego ustalenie leży całkowicie w gestii towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego występują tutaj spore różnice pomiędzy ofertami. W tym kontekście na koszt składek wpływa kilka czynników. Jakich?

 • Rodzaj AC – tzw. mini autocasco jest zwykle znacznie tańsze od „pełnego” pakietu. Oferuje jednak ochronę tylko w kilku konkretnych sytuacjach.
 • Suma ubezpieczenia – wyższa umożliwia pokrycie strat w większym zakresie. Może być wyrażona jako suma stała – wówczas wysokość odszkodowania jest obliczana nie na podstawie aktualnej wartości pojazdu, a na podstawie jego wartości w dniu podpisania umowy ubezpieczenia AC. Suma odnawialna oznacza zaś, że maksymalna kwota ubezpieczenia cały czas pozostaje taka sama – zgłoszenie szkody i odebranie odszkodowania jej nie pomniejsza.
 • Sposób naprawy pojazdu – najdroższe polisy oferują zwykle naprawę bezgotówkową w ASO (to najlepsze rozwiązanie dla nowych pojazdów) lub w warsztacie partnerskim (wówczas dostępna jest większa ilość punktów, w których można dokonać naprawy). Tańsze ubezpieczenie AC zazwyczaj oferuje naprawę kosztorysową – właściciel polisy otrzymuje gotówkę na podstawie wyliczeń dokonanych przez rzeczoznawcę. Kwota często jest nieco niższa, ponieważ rzeczoznawca uwzględnia koszt nieoryginalnych części.
 • Amortyzacja części – to pojęcie, które oznacza uwzględnienie zużycia części. Oznacza to, że odszkodowanie obejmie koszt zakupu nowych części pomniejszony o ich zużycie w momencie szkody. Współczynnik amortyzacji jest wyliczany inaczej przez każde towarzystwo, dlatego warto sprawdzać ofertę pod tym kątem. Można też wybrać ubezpieczenie AC samochodu bez amortyzacji, które zazwyczaj jest droższe.
 • Udział własny w szkodzie – to jedna z opcji, która pozwala uzyskać AC najtaniej. Można zawrzeć w umowie klauzulę mówiącą o tym, że kierowca ponosi część kosztów przy likwidacji każdej szkody. Udział własny może być wyrażony jako kwota (np. 500 zł) lub procent (np. 10%). Znacząco obniża to cenę składki.
 • Franszyza integralna – to wartość, poniżej której ubezpieczyciel nie podejmuje się likwidacji szkody. Im wyższa wartość, tym niższej składki można się spodziewać.

Ponadto na to, ile kosztuje AC, mają wpływ czynniki związane z:

 • samochodem– jego wartość, wiek, model, przebieg, a także zwyczajowe miejsce parkowania czy stosowane zabezpieczenia przed kradzieżą
 • charakterystyką kierowcy – wiek, miejsce zamieszkania, wypracowane zniżki AC i OC.

Warto również pamiętać, że autocasco kupuje się najczęściej właśnie w pakiecie z OC i w taki sposób porównuje się oferty oraz ceny. Nie można jednak kierować się wyłącznie ceną, ponieważ znaczenie ma zakres ochrony ubezpieczeniowej. Ten zaś może być różny – w zależności od wysokości składki.

AC na miesiąc lub na kilka dni – oferty krótkoterminowe

Zazwyczaj ubezpieczenie autocasco jest polisą długoterminową, a umowa zawierana jest na rok. Nie każdego interesuje jednak tego typu zobowiązanie. Dlatego coraz więcej towarzystw proponuje zawarcie polisy AC na miesiąc lub wręcz na kilka dni. Takie krótkoterminowe rozwiązanie może się przydać w kilku sytuacjach, np.:

 • w przypadku kupna używanego samochodu z ważną polisą OC – wówczas można wykupić osobne AC, a po wygaśnięciu obecnego ubezpieczenia zamienić je na pakiet;
 • podczas podróży – w długiej trasie ryzyko wypadku może być znacznie większe, dlatego może się przydać polisa OC, najlepiej wraz z Assistance.

Często krótkoterminowe oferty autocasco obejmują ograniczoną ochronę. Dlatego warto dokładnie sprawdzić szczegóły warunków ubezpieczenia przed podpisaniem umowy, upewniając się, że są one zgodne z Twoimi potrzebami. Trzeba też sprawdzić zasięg terytorialny jej obowiązywania – szczególnie jeśli ubezpieczasz się na podróż.

Nie każda firma oferuje możliwość zawarcia krótkoterminowej umowy. Są jednak dostępne również łatwe metody na wykupienie autocasco na dni lub godziny. Od pewnego czasu jest to możliwe nawet z użyciem aplikacji mobilnej. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie co do zasady jest droższe niż polisa roczna. Dlatego, jeśli wykupujesz krótkoterminowe ubezpieczenie AC nawet kilka razy w ciągu roku, z pewnością warto rozważyć pełnowymiarową polisę. Bardzo możliwe, że zapłacisz wówczas mniej, szczególnie jeśli zdecydujesz się na pakiet z OC i Assistance.

Najtańsze ubezpieczenie AutoCasco – gdzie je znaleźć?

Większości kierowców zależy na tym, by mieć jak najtańsze ubezpieczenie AC, ale bez konieczności ponoszenia kompromisów w zakresie oferowanej ochrony. Znalezienie właściwego pakietu może się wydawać trudne, szczególnie że różnorodność ofert jest tak duża. Z pomocą przychodzą porównywarki, dzięki którym sprawdzisz rynkowe ceny i podstawowe różnice pomiędzy polisami. Narzędzie może uwzględnić Twoje indywidualne zniżki AC, proponując najciekawszą ofertę właśnie dla Ciebie. To bardzo istotne, ponieważ każde towarzystwo ma własną metodę wyliczania zniżek i wysokości składek.

Jak to działa? By znaleźć najtańsze AC, wystarczy znaleźć porównywarkę i wypełnić formularz. Im więcej podanych danych, tym dokładniejsze wyliczenie kwoty składki. Dzięki kalkulatorowi ubezpieczenie AC online porównasz dokładnie nie tylko pod względem ceny, ale również zakresu, dzięki czemu łatwo wybierzesz właściwą dla siebie ofertę. Możliwe jest sprawdzenie cen różnych pakietów zawierających OC, autocasco, mini autocasco, Assistance czy NNW. Dlatego bez trudu sprawdzisz, ile będzie kosztować Cię wybrany rodzaj ochrony! Z poziomu narzędzia możesz również od razu przenieść się na stronę ubezpieczyciela, by zapytać o AC online i otrzymać indywidualną ofertę. Co ważne, wszystko to załatwisz bez wychodzenia z domu i o dowolnej porze. To naprawdę wygodny sposób na wygodne i tanie AC.

 

Sprawdź również: