Kierownica z prawej strony a składki ubezpieczenia
  • 3 listopada, 2020
  • 0

Do 2015 roku poruszanie się po polskich drogach samochodem z kierownicą po prawej stronie było niemal nielegalne, o ile nie przeprowadziło się kosztownych zmian. Obecnie przepisy pozwalają jednak na rejestracje samochodu z kierownicą po prawej stronie, zachowując przy tym pojazd w niemal niezmienionej formie. Wyjaśniamy, czy kierownica z prawej stronie ma wpływ na koszt ubezpieczenia OC, a jeśli tak, to jaki.

Przystosowanie pojazdu do jazdy po polskich drogach

Jak wspomnieliśmy, prawo już od kilku lat podchodzi znacznie bardziej liberalnie do poruszania się po polskich drogach samochodami z kierownicami po prawej stronie. Mimo to, aby zarejestrować tzw. anglika, należy dokonać kilku zmian, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze. Dzięki nim kierowca nie będzie stanowił zagrożenia. Zmiany te działają jednak przede wszystkim na korzyść osób prowadzących takie pojazdy, bowiem znacznie poprawiają komfort podczas jazdy.

Aby rejestracja pojazdu była możliwa, kierowca musi przystosować reflektory do jazdy po prawej stronie oraz przestawić tylne światło przeciwmgielne. Odpowiednio wyregulowane światło pozwala lepiej doświetlić prawe pobocze, dzięki czemu łatwiej jest odczytywać znaki drogowe. Drobną, choć znacznie ułatwiającą życie kierowcy rzeczą jest przestawienie prędkościomierza, by pokazywał on prędkość w km/H.

Ubezpieczenie OC samochodu z kierownicą po prawej stronie

ubezpieczenie OC samochodu

Według statystyk, właściciele pojazdów z kierownicą po prawej stronie płacą za ubezpieczenie OC niemal dwa razy więcej niż właściciele samochodów z kierownicą po lewej stronie. Dane te mogą jednak być nieco przekłamane. Dlaczego? 

Na cenę OC wpływ ma wiele czynników. Część z nich zależna jest od informacji o właścicielu, pozostałe zaś od informacji o samochodzie. Oznacza to, że dwóch kierowców poruszających się tym samym modelem pojazdu, otrzyma dwie zupełnie różne oferty na najtańsze OC. Co to oznacza w praktyce?

Składka OC obliczana jest indywidualnie, przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe z osobna. Podczas kalkulacji najczęściej brane są pod uwagę takie czynniki jak: marka pojazdu i pojemność silnika, wiek właściciela i miejsce zamieszkania, informacje o dotychczasowych polisach i zniżkach. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe faktycznie pytają także o to, z której strony znajduje się kierownica. Część jednak w ogóle tego nie robi.

Kto zazwyczaj porusza się samochodami z kierownicą po prawej stronie?

Anglikami często poruszają się osoby, które dopiero co przyjechały z wysp, a w związku z tym nie posiadają zniżek za bezszkodową jazdę, które często obniżają cenę polisy OC o kilkadziesiąt procent. Zazwyczaj osoby te zamieszkują także duże miasta, co ma niebagatelny wpływ na składkę OC. W większych miastach płaci się więcej za OC, bo statystyki odnośnie wypadków nie sprzyjają kierowcom. Już te wskaźniki zaburzają mocno średnią cenę OC anglika. 

Inną grupą właścicieli samochodów z kierownicą po prawej stronie są osoby, które sprowadziły z zagranicy interesujący (często sportowy) pojazd, by zaoszczędzić. Taki zabieg ma prawo bytu w przypadku wartościowych samochodów marek luksusowych czy niszowych maszyn, niecieszących się dużą popularnością na terenie Rzeczypospolitej…a przecież moc silnika i marka pojazdu także mają wpływ na wysokość składki OC. Wszystkie te czynniki sprawiają, że faktycznie OC w przypadku samochodów z kierownicą z prawej strony jest zazwyczaj droższe. Nie oznacza to jednak, że nie można wpłynąć na jego cenę. Znalezienie korzystnej polisy dla samochodu z kierownicą po prawej stronie nie stanowi bowiem większego wyzwania niż w przypadku standardowych pojazdów.

Jak znaleźć korzystne OC dla pojazdu z kierownicą po prawej stronie?

jak znaleźć korzystne OC

Sposobem na znalezienie korzystnego OC jest wykorzystanie wygodnego internetowego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczeń. Porównywarka OC pozwala bowiem sprawdzić oferty od różnych towarzystw ubezpieczeniowych, bez konieczności odwiedzania wielu stron internetowych i wypełniania wielu formularzy danymi.

Aby móc wykorzystać kalkulator OC AC do znalezienia idealnej polisy dla siebie, należy przygotować dowód rejestracyjny pojazdu oraz prawo jazdy i wypełnić rubryki odpowiednimi informacjami. Na ich podstawie porównywarka wygeneruje listę ofert, które można będzie ze sobą zestawić i porównać. Dzięki temu można wybrać zarówno najtańsze OC, jak i te, które wyróżnia się na tle pozostałych np. ciekawymi benefitami. Czasem bowiem wystarczy dopłacić kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych, bo towarzystwo ubezpieczeniowe “dorzuciło” do OC także ubezpieczenie Assistance czy bezpłatną Zieloną Kartę. Dobre kalkulatory OC umożliwiają także bezpośredni zakup polisy, bez konieczności przeklikiwania się na inne strony. Polisa znaleziona i opłacona online jest przesyłana na maila. Nie ma konieczności drukowania jej czy udawania się do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokument w formie cyfrowej jest wiążący i ważny. Dla pewności warto jednak zapisać sobie go na komputerze bądź dysku zewnętrznym, wraz z potwierdzeniem zapłaty. Ubezpieczenie OC samochodu z kierownicą po prawej stronie może być równie korzystne jak to wykupione dla pojazdu z kierownicą po lewej stronie. Wystarczy porównać ze sobą oferty różnych towarzystw i wybrać tą, która najlepiej będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *