Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, dlatego należy regularnie je odnawiać. Czy masz jednak świadomość, że za tego rodzaju ubezpieczenie nie ma sensu przepłacać? Tymczasem – podobnie jak wiele innych osób – możesz popełniać podstawowy błąd, tj. za każdym razem decydować się na ofertę tego samego ubezpieczyciela. Dowiedz się, jak wybrać dobre OC – bez przepłacania. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora OC! Dowiedz się, czym on jest i Dzięki temu zaoszczędzisz nawet do 50%.

Wszystkie kwestie dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Znajdują się tam zapisy dotyczące zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokości przyznawanych w razie wystąpienia szkody sum gwarancyjnych.

Czy droższe ubezpieczenie OC jest lepsze od polisy najtańszej?

Jeśli chociaż raz zdecydowałeś się na obliczanie składki OC w multiagencji, z pewnością zastanawiały cię znaczące różnice w poszczególnych ofertach. W takich przypadkach od razu nasuwa się pytanie: czy droższe OC jest znacznie lepsze od najtańszego ubezpieczenia?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakres ubezpieczenia komunikacyjnego jest jednakowy – niezależnie od wysokości składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe zobligowane jest do przejęcia finansowej odpowiedzialności za wszystkie szkody, które powstały na skutek kierowania ubezpieczonym pojazdem. Mowa nie tylko o szkodach wyrządzonych podczas podróżowania, ale również o sytuacjach w trakcie oraz w związku z:

 • wsiadaniem do / wysiadaniem z samochodu,
 • bezpośrednim rozładowywaniem  / załadowywaniem pojazdu,
 • zatrzymaniem / postojem samochodu.

Przepisy jednoznacznie wskazują również, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacić odszkodowanie także w przypadku:

 • kosztów poniesionych w celu zapobiegnięcia szkody,
 • kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu cywilnym,
 • kosztów obrony w postępowaniu karnym.

Fakt, że wszelkie kwestie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym reguluje odpowiednia ustawa, sprawia, że nie ma sensu przepłacać za polisę. Droższe ubezpieczenie OC zapewnia jednakową ochronę jak ubezpieczenie nawet dwukrotnie tańsze. Dlatego warto wykorzystać kalkulator OC, aby dotrzeć do najkorzystniejszej oferty.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Wiesz już, że to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, nie przekłada się na zakres ochrony. Nasuwa się więc kolejne pytanie: z czego zatem wynikają różnice cenowe między poszczególnymi ofertami ubezpieczycieli?

Głównym powodem różnic jest indywidualne ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim wiąże się zapewnienie ochrony konkretnemu kierowcy. Towarzystwa ustalają je we własnym zakresie i na tej podstawie dokonują kalkulacji. Można zatem stwierdzić, że im większe prawdopodobieństwo spowodowania przez konkretnego kierowcę zdarzenia drogowego, tym wyższa składka.

Można wyróżnić kilka znaczących czynników, które determinują wysokość składki OC i które uwzględnia każdy kalkulator ubezpieczenia. Zalicza się do nich między innymi:

 • wiek kierowcy,
 • datę wydania prawa jazdy,
 • miejsce zamieszkania,
 • rocznik, markę i model samochodu,
 • pojemność silnika.

Powyższe aspekty są kryteriami dość mocno kształtującymi cenę polisy:

 • młodsi i niedoświadczeni kierowcy powodują znacznie więcej wypadków, jeżdżą bardziej brawurowo i nie mają jeszcze umiejętności szybkiego reagowania na nieprzewidziane zdarzenia na drodze,
 • im starszy pojazd, tym większe prawdopodobieństwo, że jakaś awaria przyczyni się do kolizji drogowej,
 • samochody z większymi silnikami i należące do sportowych marek wyróżniają się lepszymi osiągami, a możliwość rozwijania większych prędkości zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania kolizji.

Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają także stan cywilny oraz liczbę posiadanych dzieci, co – jak pokazuje doświadczenie – może wpływać na zachowanie kierowców na drodze.

Warto także podkreślić, że towarzystwa ubezpieczeniowe (jak i kalkulator OC uwzględniają też uzyskane zniżki przyznawane za bezszkodową jazdę. Pozwalają one na obniżenie wysokości składki nawet o 60% w porównaniu do stawki bazowej. Otrzymane zniżki uwzględnia każdy kalkulator OC AC – wystarczy tylko wpisać odpowiednią liczbę w konkretne pole formularza.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Zastanawiasz się, ile kosztuje OC w twoim przypadku? Trudno otrzymać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ to zależy od indywidualnego ryzyka ubezpieczeniowego szacowanego przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jeśli pamiętasz czasy, kiedy średnie ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego kształtowały się w okolicach 400-500 zł, teraz raczej trudno będzie osiągnąć taki pułap. Jak pokazują statystyki, średni koszt OC waha się w granicach 1000 zł. Nie oznacza to jednak, że możesz decydować się na przypadkową ofertę – niektórzy ubezpieczyciele mogą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki finansowe, co pokazuje sprawdzona porównywarka OC (tj. Kalkulator OC).

Jak wybrać korzystne OC? Wykorzystując kalkulator OC AC!

Wiesz już, jak ważne jest wyliczenie OC przed podjęciem decyzji. Skąd jednak wiedzieć, która oferta polisy jest korzystniejsza od pozostałych? To proste – w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego można kierować się wyłącznie ceną. Składka w niższej kwocie wcale nie oznacza, że twój samochód będzie objęty okrojonym zakresem ochrony, czy też że zostaną nałożone jakieś limity na sumy gwarancyjne.

Jeżeli jednak od ubezpieczenia OC oczekujesz czegoś więcej, zwróć uwagę m.in. na takie aspekty jak:

 • opcja Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) – przydaje się głównie wtedy, gdy to ty jesteś osobą poszkodowaną,
 • sposób przyznawania zniżek zgodnie z tabelą Bonus Malus,
 • możliwość wykupienia tzw. ochrony zniżek – po to, aby zatrzymać dotychczasowe rabaty nawet w przypadku spowodowania kolizji drogowej.

Gdzie wykupić ubezpieczenie samochodu?

Wiele osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym. Chociaż jest to dobre rozwiązanie, utrudnia porównanie OC oferowanych przez konkretnych ubezpieczycieli. Analiza poszczególnych propozycji zajmuje sporo czasu, ponieważ trzeba umawiać się na bezpośrednie spotkania z agentami ubezpieczeniowymi.

Jeśli cenisz swój czas i jednocześnie chcesz sporo zaoszczędzić, to właśnie porównywarka OC będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Tego rodzaju serwis to nie tylko ranking towarzystw ubezpieczeniowych, ale również kalkulator OC pozwalający na szybkie oszacowanie wysokości składek u poszczególnych ubezpieczycieli.

Jak darmowy kalkulator OC pomoże w wyborze najtańszego ubezpieczenia?

Kalkulator OC to praktyczne narzędzie, za pomocą którego przeprowadzisz kalkulację składek na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Chociaż funkcjonuje w oparciu o zaawansowane i skomplikowane algorytmy, jego obsługa jest intuicyjna.

Oblicz składkę OC, podając w formularzu kalkulatora OC m.in. takie dane jak:

 • rocznik, marka, model pojazdu,
 • rodzaj paliwa,
 • pojemność silnika,
 • wiek kierowcy,
 • datę wydania prawa jazdy,
 • miejsce zamieszkania kierowcy.

Wymagane jest także podanie orientacyjnego przebiegu czy wysokości posiadanych zniżek. Niektórzy ubezpieczyciele chcą także wiedzieć, czy pojazd będzie użytkowany również przez innych kierowców.

Jeżeli chcesz, aby darmowy kalkulator OC AC pokazał wiarygodny wynik, należy podać faktyczne dane. Warto bowiem mieć świadomość, że kalkulacja zawsze ma charakter orientacyjny – jednak im bardziej rzetelne informacje przedstawisz, tym mniej będzie odbiegała od wyceny przedstawionej przez ubezpieczyciela podczas podpisywania umowy.

Gdy masz już wypełniony formularz, wystarczy kliknąć przycisk „oblicz składkę OC”. Kalkulator ubezpieczenia potrzebuje zaledwie kilkanaście sekund, aby przedstawić konkretne oferty. Twoim zadaniem jest ich porównanie – głównie pod kątem ceny, a następnie wybór propozycji najlepiej wpisującej się w twoje potrzeby i oczekiwania.

Pamiętaj! Przy wyborze oferty obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie warto sugerować się propozycją, którą otrzymał twój sąsiad, przyjaciel czy znajomy. Za każdym razem uwzględniane jest bowiem indywidualne ryzyko ubezpieczeniowe – nawet niewielka różnica, np. wynikająca z różnych dat uzyskania waszych uprawnień do kierowania pojazdami może spowodować, że uzyskane kalkulacje będą znacznie od siebie odbiegać.

Jeśli chodzi o OC, kalkulator OC AC pomoże Ci wybrać najtańsze ubezpieczenie. Naprawdę nie ma sensu przepłacać, ponieważ wysokość składki nie ma wpływu na wysokość odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela. Porównywarka ubezpieczeń OC – jeżeli tylko w odpowiedni sposób ją wykorzystasz – pozwoli zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych i to na samej polisie obowiązkowej. Jeśli natomiast wykorzystasz jeszcze kalkulator OC do znalezienia autocasco, oszczędności mogą być znacznie większe.

Oblicz składkę OC i wykup ubezpieczenie przez kalkulator OC AC, by uniknąć kar

Są kierowcy, którzy – w obliczu wysokich składek na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne – próbują „wymigać się” od ich opłacania. Nie bierz z nich przykładu, ponieważ za przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej grożą wysokie kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Stawka bazowa kary finansowej stanowi odzwierciedlenie minimalnego miesięcznego wynagrodzenia – w 2020 roku wynosi ono 2600 zł brutto. Jednak to, ile kierowca finalnie zapłaci, zależy od takich czynników jak:

 • rodzaj pojazdu
 • okres braku ważnego ubezpieczenia.

W przypadku samochodów osobowych maksymalna kara za brak ważnego OC wynosi 5200 zł. Dla pojazdów ciężarowych to kwota 7800 zł, a dla pozostałych pojazdów – 866 zł.

Należy przy tym podkreślić, że już nawet jednodniowe przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej skutkuje nałożeniem kary finansowej. Zaś jeśli w tym czasie dojdzie do zdarzenia drogowego z twojej winy, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może wystąpić także z regresem – brak ważnego OC okaże się wówczas dużo bardziej dotkliwy.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora OC AC?

Porównywarka OC jest serwisem internetowym, dzięki któremu możesz poznać szacowaną wysokość składki. Udostępnia bowiem praktyczne narzędzie, czyli kalkulator OC – motocykl, samochód osobowy pojazd ciężarowy – teraz szybko i wygodnie obliczysz wysokość składki u wielu ubezpieczycieli jednocześnie.

Cała procedura zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Warto poświęcić ten czas, aby sporo zaoszczędzić. A przecież zależy ci na tym, aby nie przepłacać za ubezpieczenie OC, prawda?

Sprawdź również: