Jazda bez Polisy AC
  • 7 stycznia, 2021
  • 0

Każde auto zarejestrowane w Polsce musi posiadać obowiązkową polisę OC. Ubezpieczenie chroni właściciela pojazdu lub jego kierowcę przed ewentualnymi roszczeniami osób poszkodowanych w wypadkach. Umowa ubezpieczenie OC z nielicznymi wyjątkami obowiązuje przez rok. Posiadanie auta bez ważnego ubezpieczenia jest karane. W niektórych sytuacjach osoby zainteresowane pragną zweryfikować, czy samochód posiada ubezpieczenie.

Kiedy taka wiedza będzie szczególnie przydatna? W jaki sposób zweryfikować przez internet, czy pojazd jest ubezpieczony? Jakie dane są niezbędne, aby tego dokonać? Jak postąpić w przypadku wątpliwości co do ważności polisy OC? Dziś wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z weryfikacją ubezpieczenia pojazdu.

W jakich sytuacjach sprawdzamy ważność ubezpieczenia pojazdu?

Sprawdzenie ważności polisy OC jest bardzo przydatne już w trakcie kupowania pojazdu. Sprzedawcy prywatni często przedstawiają opłacone ubezpieczenie OC swoim potencjalnym klientom jako atut. Trafiając na oszustów, można jednak przekonać się, że w rzeczywistości samochód nie jest ubezpieczony lub ważność polisy wkrótce wygasa. Z punktu widzenia nabywcy, oznacza to stratę finansową, ponieważ w przeciwnym razie mógłby korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia.

Druga sytuacja, w której zdecydowanie warto zweryfikować ważność polisy to wypadek. Poszkodowani mogą zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy o likwidację szkody lub wypłatę zadośćuczynienia. Sprawca wypadku jest zobowiązany do spisania oświadczenia o swojej winie, w którym musi się znaleźć między innymi informacja o polisie ubezpieczeniowej oraz towarzystwie, które jej udziela. Obecnie kierowcy w Polsce nie muszą posiadać przy sobie ubezpieczenia. W związku z tym, aby chronić swój interes jako poszkodowanego, warto zweryfikować ważność polisy sprawcy wypadku, by móc w przyszłości dochodzić swoich praw.

Gdzie sprawdzić ważność polisy OC?

Dzięki nowoczesnym technologiom, sprawdzenie ważności polisy jest proste jak nigdy dotąd. Dane o polisach są zbieranie i przetwarzane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którego głównym zadaniem jest wypłata odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach, gdy sprawca nie posiada własnej polisy OC. Instytucja gromadzi jednocześnie informacje na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Wystarczy otworzyć odpowiednią zakładkę, a następnie uzupełnić krótki formularz. Użytkownik otrzyma następnie informacje o numerze aktualnej polisy OC, marce i modelu pojazdu, jak również adresie i nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego. W ten sposób można sprawdzić nie tylko ważność polisy OC. W bazie UFG znajdują się również ubezpieczenia Autocasco. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które sprzeda polisę swojemu klientowi, jest zobowiązane przekazać tę informację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w ciągu 14 dni.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stworzył także aplikację mobilną o nazwie UFG Kup Auto. W ten sposób także można zweryfikować, czy auto posiada ważną polisę OC. Dodatkowym atutem tej aplikacji mobilnej jest dostępność wzoru umowy kupna-sprzedaży auta, jak również wskazówek dotyczących postępowania po kupieniu samochodu. Świeżego nabywcę czeka wówczas wiele obowiązków, w tym przede wszystkim rejestracja auta. W bazie UFG można znaleźć dane dotyczące nie tylko samochodów, ale również innych zarejestrowanych pojazdów – motocykli, skuterów czy pojazdów wolnobieżnych.

Chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie? Skorzystaj z naszej porównywarki OC!

Jakie dane są niezbędne, aby skorzystać z bazy UFG?

Z bazy UFG może skorzystać każdy, w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Wystarczy znajomość numeru VIN pojazdu bądź jego numeru rejestracyjnego – wystarczy jedna z tych informacji. Czy w takim razie właściciele samochodów powinni się obawiać o bezpieczeństwo swoich danych? W końcu korzystając z numeru rejestracyjnego ważność polisy może zweryfikować każda osoba, nawet przechodzień.

Nie ma się czym martwić. W odpowiedzi na zapytanie w UFG otrzymuje się jedynie informacje o numerze polisy, nazwie i adresie towarzystwa ubezpieczeniowego oraz modelu pojazdu, którego dotyczy umowa. Nie należy się więc obawiać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych.

Gdzie jeszcze można sprawdzić ważność polisy OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie jest jedyną instytucją, która pozwala na sprawdzenie ważności polisy OC. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców również gromadzi dane dotyczące aktualnych polis ubezpieczeniowych. Usługa historia pojazdu jest dostępna na portalu o tej samej nazwie. Jednak w tym przypadku osoba pragnąca zweryfikować ważność polisy OC musi posiadać więcej danych na temat sprawdzanego samochodu, do których należą numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji pojazdu. Aby zyskać dostęp do bazy, wszystkie informacje muszą zostać uzupełnione.

Z punktu widzenia osoby kupującej samochód, sprawdzenie danych w CEPiK jest korzystniejszym rozwiązaniem niż sprawdzenie pojazdu wyłącznie w bazie stworzonej przez UFG. CEPiK pozwala bowiem znaleźć znacznie więcej informacji na temat sprawdzonego samochodu.

Usługa historia pojazdu, po uzupełnieniu formularza pozwala na zapoznanie się z raportem, który obejmuje:

  • markę oraz model samochodu; 
  • parametry techniczne, takie jak pojemność silnika, moc czy masa pojazdu; 
  • informacje na temat polisy OC; 
  • rok produkcji pojazdu; 
  • ostatni zarejestrowany stan licznika; 
  • datę wydania karty pojazdu; 
  • datę wydania dowodu rejestracyjnego; 
  • świadectwo homologacji.

Oprócz tego, użytkownicy portalu mogą dowiedzieć się, czy auto nie zostało skradzione, czy jest bezwypadkowe, a także poznać pełną historię badań technicznych i zmian właścicieli pojazdu. Obecnie baza gromadzi także informacje pochodzące z zagranicy – z większości krajów Unii Europejskiej (i nie tylko). To prawdziwe kompendium wiedzy dla osób kupujących samochody z drugiej ręki. Dzięki danych CEPiK kupujący nie muszą już obawiać się oszustów. Jeszcze do niedawna powszechną praktyką było między innymi cofanie stanu licznika, podobnie jak przedstawianie auta jako bezwypadkowego, pomimo przebytych w przeszłości stłuczek.

Jeżeli jako przyszły nabywca wciąż masz wątpliwości odnośnie auta lub zamierzasz na nie wydać dużo pieniędzy i wolisz „dmuchać na zimne” – zawsze pozostaje Ci możliwość skorzystania z pomocy rzeczoznawcy samochodowego.

Jak postąpić w przypadku wątpliwości co do ważności ubezpieczenia?

Może się zdarzyć, że sprawca wypadku lub sprzedający zarzeka się, że posiada ważną polisę OC, jednak nie można jej odnaleźć w bazie ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego, a także w usłudze Historia Pojazdu. W takiej sytuacji warto pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają 14 dni na przekazanie informacji o sprzedanych polisach. Może się zdarzyć, że informacja ta jeszcze nie dotarła do bazy i nie jest w niej uwzględniona. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Lepiej wykazać się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego bądź sprawcy wypadku. Dobrym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym polisa OC została wykupiona. Ubezpieczyciel udzieli zainteresowanej osobie niezbędnych informacji. Dopiero wtedy można swobodnie podpisać umowę kupna-sprzedaży lub sporządzić oświadczenie powypadkowe.

Dlaczego nie warto ryzykować, jeżdżąc autem bez ważnej polisy OC?

Jazda bez ważnej polisy to ogromne zaniedbanie. Po pierwsze, właściciele samochodów, którzy się tego dopuszczają, są narażeni na dość wysokie kary, sięgające aktualnie nawet 5200 zł (w przypadku samochodów osobowych). Jest to równowartość dwóch minimalnych wynagrodzeń. Od 2021 roku stawki będą więc jeszcze wyższe.

Dodatkowe ryzyko wynikające z jazdy bez ważnego OC stanowi możliwość spowodowania wypadku drogowego, który doprowadzi do roszczeń ze strony osób poszkodowanych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się w takich sytuacjach zaspokojeniem roszczeń, jednak następnie zwróci się do sprawcy wypadku bądź właściciela samochodu o zwrot środków. W skrajnych przypadkach konieczność pokrycia tych kosztów może zrujnować finansowo sprawcę wypadku. Nie warto ponosić zbędnego ryzyka, zwłaszcza że można znaleźć i wykupić korzystną polisę OC w mniej niż 5 minut.

Ubezpieczenia komunikacyjne, a szczególnie polisa OC, nie muszą być drogie. Najlepiej przejrzeć jak najwięcej ofert, aby znaleźć najkorzystniejszą finansowo ofertę. Bardzo pomocne okazuje się internetowy kalkulator OC, czyli tzw. porównywarki ubezpieczeniowe. Zwłaszcza, że znalezione przez nie ubezpieczenie OC można wykupić przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu czy kontaktu z przedstawicielami ubezpieczyciela.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *