• 5 lutego, 2021
  • 0

Na polskim rynku nie brakuje ofert obejmujących ubezpieczenie OC komunikacyjne. Pomiędzy nimi, mimo identycznego zakresu ochrony, można zauważyć znaczącą rozbieżność cenową. Dzieje się tak ze względu na fakt, że każde towarzystwo stosuje własny system służący do wyceny wysokości składki, która jest przygotowywana indywidualnie dla każdego kierowcy. Za każdym razem brane są jednak pod uwagę dokładnie te same czynniki. Co dokładnie wpływa na cenę ubezpieczenia OC? W jaki sposób znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku?

Czynniki dotyczące właściciela pojazdu

Wiele czynników kształtujących wysokość składki za ubezpieczenie OC dotyczy właściciela pojazdu. Dlatego kupując ubezpieczenie bezpośrednio od towarzystwa, przez stacjonarnego bądź internetowego agenta, klient musi wcześniej podać kluczowe informacje na swój temat. Będą one miały wpływ na obliczenie składki i ewentualne zniżki.

·       Zniżki za bezszkodową jazdę

Najpopularniejszą zniżką za ubezpieczenie OC, podobnie jak pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne, jest zniżka przysługująca za bezszkodową jazdę. Z większości towarzystw ubezpieczeniowych zasada jest prosta – z każdym kolejnym rokiem bez spowodowania wypadku zgłoszonego do ubezpieczyciela, kierowca zyskuje kolejne 10% zniżki wobec ceny wyjściowej ubezpieczenia OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują w tym zakresie jawną politykę. Po kilku latach bezszkodowej jazdy kierowcy mogą liczyć na zniżkę sięgająca nawet 80%. Oczywiście taka zniżka nie zawsze oznacza najkorzystniejszą ofertę na rynku, bo ostateczna cena zależy od wyjściowej wartości składki. Ta zaś nie jest jawna, podobnie jak istotność wpływu pozostałych czynników na cenę ubezpieczenia OC.

·       Wiek właściciela pojazdu

Ogromny wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie OC ma wiek właściciela pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe szacują ryzyko, że będą zmuszone do wypłaty odszkodowania między innymi na podstawie tego czynnika. Kieruję się przy tym statystykami wypadków. Wbrew stereotypowi grupę wiekową, która najrzadziej doprowadza do kolizji stanowią seniorzy. Prawdopodobnie osoby starsze jeżdżą ostrożniej, a jednocześnie rzadziej korzystają ze swoich aut. Najgłębiej do kieszeni są zmuszeni sięgnąć przedstawiciele najmłodszej grupy wiekowej do 26. roku życia. Ta grupa wiekowa najczęściej powoduje wypadki drogowe, być może ze względu na mniejsze doświadczenie za kierownicą i większą skłonność do brawury. Generalnie składka za ubezpieczenie OC powinna spadać wraz z wiekiem właściciela pojazdu. Oczywiście pod warunkiem, że pozostałe czynniki pozostaną niezmienne.

·       Data wydania prawa jazdy

Szacując wysokość składki za ubezpieczenie OC, towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają też uwagę na datę wydania prawa jazdy. Niższe składki są przewidziane dla kierowców, którzy posiadają ten dokument od dłuższego czasu. Przynajmniej teoretycznie przekłada się to na ich większe doświadczenie za kierownicą, a więc mniejsze ryzyko spowodowania wypadku i wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. W nieco uprzywilejowanej pozycji, przynajmniej w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych, pozostają kierowcy, którzy w poprzednich latach nie posiadali własnego auta, jednak korzystali z innego pojazdu – na przykład motocykla, skutera lub samochodu służbowego. Warto udokumentować ten fakt ubezpieczycielowi, bo istnieje duża szansa na obniżenie składki ubezpieczeniowej za polisę OC.

·       Stan cywilny i sytuacja rodzinna właściciela

Nie bez znaczenia w kontekście wysokości składki za ubezpieczenie OC pozostają stan cywilny oraz sytuacja rodzinna, a konkretnie posiadanie potomstwa przez właściciela pojazdu. Statystyki prowadzone przez ubezpieczycieli dowodzą, że osoby, które zdążyły już założyć rodzinę, jeżdżą ostrożnie i charakteryzują się mniejszą skłonnością do ryzyka, dzięki czemu statystycznie rzadziej zostają sprawcami wypadków drogowych. Dzięki temu płacą za ubezpieczenia komunikacyjne mniej.

·       Miejsce zamieszkania

Wysokość składek za ubezpieczenie OC jest silnie zregionalizowana, co wynika przede wszystkim z wielkości danej miejscowości. Mieszkańcy największych aglomeracji z Warszawą, Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem na czele płacą za polisę ubezpieczeniową najwięcej. W dużych miastach ruch na drogach jest znacznie większy ze względu na większą liczbę pojazdów, częściej tworzą się korki, a więc częściej dochodzi do wypadków. Na przeciwległym biegunie znajdują się mieszkańcy wsi i małych miasteczek, gdzie ruch samochodowy jest znacznie mniej intensywny. W okolicy dochodzi zatem do mniejszej liczby wypadków, więc stawki za ubezpieczenie OC proponowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe są niższe.

Wpływ samochodu na cenę ubezpieczenia OC

Nie tylko charakterystyka właściciela pojazdu ma duży wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Zależy ona bowiem również od samochodu, który będzie ubezpieczony. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę przynajmniej na kilka istotnych czynników.

·       Marka i model auta

Pierwszym z nich są marka i model pojazdu. Właściciele marek uważanych za sportowe i bardziej prestiżowe zazwyczaj płacą za ubezpieczenie więcej. Co innego posiadacze popularnych kompaktowych i miejskich modeli Skody, Toyoty czy Fiata. Taka zależność również wynika ze statystyk prowadzonych przez ubezpieczycieli. Doskonale zdają sobie oni sprawę z tego, kierowcy jakich modeli aut najczęściej doprowadzają do wypadków drogowych. Dlatego przy ograniczonym budżecie przed zakupem samochodu warto pomyśleć o ewentualnym wpływie danego modelu na cenę ubezpieczenia.

·       Pojemność silnika samochodu

Kolejny istotny czynnik kształtujący cenę ubezpieczenia OC to pojemność silnika pojazdu. Zależność jest dość prosta – jednostki napędowe o wyższej pojemności osiągają wyższą moc, a więc pozwalają swoim właścicielom na szybszą i bardziej dynamiczną jazdę. Niestety przekłada się to jednocześnie na wysokość składki ubezpieczeniowej. Im pojemność silnika jest wyższa, tym właściciel pojazdu zapłaci za ubezpieczenie OC więcej, niezależnie od tego, z jakiego paliwa korzysta.

·       Wiek auta

Nie bez znaczenia pozostaje wiek samochodu. Starsze auta są postrzegane przez ubezpieczycieli jako bardziej awaryjne, co przekłada się na wyższe ryzyko spowodowania wypadku drogowego przez kierowcę. Ponadto, we współczesnej motoryzacji coraz większą uwagę przykłada się do bezpieczeństwa. Dzięki temu nowe samochody są znacznie lepiej wyposażone w systemy wspomagające jazdę i ochronę kierowcy oraz pasażerów. Również z tego powodu ich właściciele płacą za ubezpieczenie OC mniej niż posiadacze starszych egzemplarzy.

·       Przebieg pojazdu

Według ubezpieczycieli na stan techniczny, a więc potencjalną awaryjność samochodu, wpływa również jego przebieg. Im jest on wyższy, tym większe prawdopodobieństwo konieczności opłacania wyższej składki za ubezpieczenie OC.

Internetowe porównywarki ubezpieczeniowe – sprawdzony sposób na najtańsze OC

Warto pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje nieco inną politykę cenową i inne algorytmy służące do wyceniania wysokości składki. Kierowcy, którym zależy na płaceniu jak najniższego OC, powinni przed zakupem ubezpieczenia zapoznać się z jak największą liczbą dostępnych na rynku ofert. W tym kontekście nieoceniona jest pomoc internetowych porównywarek OC. Po wypełnieniu formularza, w kolejnym kroku klient przechodzi do dostępnych ofert wiodących ubezpieczycieli. W ten sposób można dokonać rynkowego rozeznania i porównać ze sobą bezpośrednio najciekawsze spośród kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu propozycji.

Na koniec wybraną polisę można wygodnie kupić przez internet bez wychodzenia z domu, korzystając z bezpiecznych metod płatności. To spora oszczędność czasu, ale przy okazji również pieniędzy – ubezpieczenia kupowane online są zazwyczaj sporo tańsze. Szczególnie, gdy klienci decydują się na cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych.

Świadomy konsument nie korzysta z automatycznego przedłużenia umowy z ubezpieczycielem, zanim nie zapozna się z ofertami dostępnymi aktualnie na rynku. Co roku warto dokonywać rozeznania i wybierać najkorzystniejszą. Zniżki przysługujące kierowcą za bezszkodową jazdę są honorowane przez wszystkich ubezpieczycieli.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *