co wpływa na cene OC
  • 3 listopada, 2020
  • 0

Od czego zależy cena OC? Tak właśnie brzmi jedno z najczęściej zadawanych w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych pytań. Odpowiedź nie jest jednak prosta i jednoznaczna. Jest bowiem wiele czynników, które mają wpływ na wysokość stawki. Które z nich są najistotniejsze? 

Pytanie bez odpowiedzi

Każda wycena przeprowadzana jest w oparciu o indywidualne dane. Zarówno pojazd, jak i informacje o jego właścicielu, mają znaczenie podczas dokonywania kalkulacji. Z tego powodu nie ma dwóch identycznych ofert dla dwóch różnych osób.

Dodatkowo warto wiedzieć, że duży wpływ na wysokość składki OC ma to, jakie czynniki mają kluczowe znaczenie dla konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Każde towarzystwo indywidualne ustala bowiem kryteria wyceny składki i ich wagę. Z tego powodu różnice pomiędzy ofertami konkretnych ubezpieczycieli mogą wynosić nawet kilkaset złotych.

Najczęściej uwzględniane kryteria

Kryteria uwzględniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe można podzielić na dwie podstawowe grupy. Jedna z nich jest związana z parametrami technicznymi pojazdu, druga zaś z samą osobą właściciela i kierowcy pojazdu.

Grupa I – kryteria związane z ubezpieczanym pojazdem:

ubezpieczenie pojazdu
  • marka i model samochodu – w związku z tym, że ubezpieczenie OC nie jest przypisywane do właściciela, a do konkretnego pojazdu, marka i model auta stanowią ważne kryterium podczas określania wysokości składki. To, ile zapłaci kierowca wynika więc m.in. ze statystyk analizowanych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele posiadają dane pozwalające na obserwowanie zależności między marką i modelem a częstotliwością powodowania wypadków.
  • przebieg samochodu – przebieg samochodu ma duży wpływ na sam stan techniczny pojazdu. Zakłada się, że im mniejszy przebieg, tym mniej wyeksploatowany pojazd, a co za tym idzie – wyższe bezpieczeństwo prowadzenia danego samochodu. Łatwiej bowiem np. zareagować odpowiednio wcześnie czy uniknąć stłuczki w ryzykownej sytuacji. Z tego powodu nie tylko rocznik i model samochodu, ale i dotychczasowy przebieg ma znaczenie.
  • pojemność silnika – im większa pojemność silnika, tym większa moc pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe, szacując wysokość składki, biorą pod uwagę to, że nie wszyscy kierowcy wykazują się zachowawczością i rozsądkiem podczas korzystania z aut rozwijających duże prędkości. A im większa prędkość, tym większe ryzyko spowodowania wypadku. Większe potencjalnie będą także szkody takiej kolizji. 

Grupa II – kryteria związane z właścicielem pojazdu:

wiek właściciela a cena oc
  • wiek właściciela pojazdu – statystyki są nieubłagane. Im młodszy właściciel pojazdu, tym większa szansa na to, że spowoduje stłuczkę. Z tego powodu oferty dla młodych kierowców są znacznie mniej korzystne niż dla tych, którzy np. mają o kilkanaście lat więcej i rodzinę.
  • sytuacja rodzinna – tak jak wcześniej wspomnieliśmy, kierowcy posiadający nieletnie dzieci, które regularnie są współpasażerami auta, zapłacą mniej niż ich młodsi koledzy, bo prowadzą bezpieczniej. To właśnie dlatego informacje o stanie cywilnym i potomstwie są brane pod uwagę podczas kalkulacji stawki OC.
  • data wydania uprawnień – świeżo upieczeni kierowcy nie są darzeni przez ubezpieczycieli szczególnym zaufaniem. Wpływ na to ma zarówno brak doświadczenia na drodze, jak i przypisywana im skłonność do brawury. Mało tego, nie mieli okazji jeszcze zdobyć zniżek za bezszkodową jazdę, przez co płacą maksymalne stawki OC.
  • miejsce zamieszkania – ten sam kierowca, prowadzący ten sam pojazd, zapłaciłby inną kwotę za OC w dużym, a inną w małym mieście. Wiele osób może być zdziwionych tą sytuacją, jednak jest ona odzwierciedleniem danych liczbowych. Statystyki wskazują, w jakich miastach najczęściej dochodzi do wypadków na drogach. Ubezpieczyciele, mając na względzie swoje dobro, biorą ten czynnik pod uwagę i zakładają, że ich klient także może stać się sprawcą kolizji drogowej.
  • planowane wykorzystywanie pojazdu – ubezpieczyciele biorą także pod uwagę plany właściciela pojazdu, tj. szacowany przebieg przez kolejne 12 miesięcy czy planowane podróże. Chociaż informacje podawane przez właściciela pojazdu mają jedynie charakter poglądowy, a nie wiążących deklaracji, są brane pod uwagę. W końcu im więcej planowanych podróży samochodem, tym większa szansa na wypadek. Zwłaszcza wypadki za granicą są dla ubezpieczycieli kosztogenne, dlatego wolą je uwzględnić, szacując składki ubezpieczeń OC.

Nie sposób wymienić wszystkich możliwych kryteriów wyceny polisy OC. Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednym, mającym niebagatelny wpływ na finalny koszt ubezpieczenia – zniżkach za bezszkodową jazdę.

Kierowcy, którzy od lat są posiadaczami pojazdów mechanicznych, z każdym kolejnym rokiem ich bezkolizyjnego prowadzenia nabywają zniżki. W końcu to bezszkodowa jazda jest świadectwem sprawności kierowcy i jego uważności, dlatego na podstawie owych zniżek towarzystwa ubezpieczeniowe mogą obniżyć składkę nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak nawet osoby, które takowych zniżek nie posiadają, a nie chcą przepłacać, mogą liczyć na intratną ofertę. Wystarczy, że skorzystają z kalkulatora OC AC.  

Sposób na korzystną polisę

Osoby, które wykupują OC po raz pierwszy bądź będące niezadowolone z kalkulacji u swojego dotychczasowego ubezpieczyciela, powinny skorzystać z kalkulatora OC AC. W ten sposób otrzymają bowiem dostęp do ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, bez konieczności kontaktowania się z każdym ubezpieczycielem z osobna.

Aby skorzystać z porównywarki OC AC, wystarczy spisać dane z prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, a potem uzupełnić nimi wygodny formularz. Porównywarka OC w zaledwie kilka minut przygotowuje zestawienie ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu będzie można w łatwy sposób porównać je ze sobą i przeanalizować pod kątem korzystności. Internetowe kalkulatory umożliwiają także natychmiastowy zakup konkretnej polisy, niezależnie od tego czy jest to najtańsze OC, czy najdroższy z możliwych pakietów.

Dzięki porównywarkom można nabyć najkorzystniejszą polisę zdalnie, bez wychodzenia z domu czy kontaktu telefonicznego z doradcami.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *