zaparkowane auta AC
 • 7 stycznia, 2021
 • 0

Wyliczając wysokość składek OC i AC towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Za najbardziej istotne uważane są parametry samochodu, takie jak rocznik, przebieg czy pojemność silnika. Nie bez znaczenia jest również wiek kierowcy i jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia? Czy AC jest obowiązkowe? Jak wybrać najbardziej korzystną ofertę? Zanim wykupicie ubezpieczenie sprawdźcie, w jakich sytuacjach mogą pomóc Wam konkretne polisy.

Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego, zgodnie z wymogami polskiego prawa (Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) musi wykupić ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). Ubezpieczenie AC – czyli autocasco jest zaś dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, ale warto rozważyć jego zakup.

Po co mi ubezpieczenie AC?

Wiele osób po zakupie samochodu oraz wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC nie chce ponosić kolejnych kosztów z tytułu posiadania pojazdu. Warto jednak zainteresować się zakupem autocasco. Ubezpieczenie to zabezpiecza pojazd mechaniczny (samochód, motocykl) na wypadek jego utraty, kradzieży lub uszkodzenia. Jakie korzyści zapewnia AC i dlaczego nie powinniśmy z niego rezygnować?

 • Jesteś sprawcą kolizji – uszkodzenia w samochodzie poszkodowanego kierowcy zostaną pokryte przez ubezpieczenie OC własne auto naprawimy za odszkodowanie z polisy AC (często jest to oszczędność nawet kilku tysięcy złotych, bez AC musielibyśmy pokryć koszty napraw z własnych pieniądze)
 • Sprawca szkody jest nieznany – sytuacja ta może mieć miejsce, kiedy pozostawimy auto na parkingu i zauważymy zarysowanie lub wgniecenie. Jeśli sprawca nie pozostawił swoich danych kontaktowych, a monitoring nie obejmował naszego samochodu, nie będziemy wiedzieć, kto spowodował uszkodzenie. Możemy wtedy zlikwidować szkodę z polisy AC.
 • Auto uległo zniszczeniu – zdarza się, że zmienne warunki atmosferyczne, takie jak ulewne burze czy silne wiatry są przyczyną zniszczeń samochodu. Uszkodzenia w aucie często powodowane są gradem lub spadającymi gałęziami. Mając autocasco odszkodowanie otrzymamy od ubezpieczyciela.
 • Zwierzę na drodze – niekiedy w czasie jazdy nocą przez las, na jezdnię wyskoczy dzikie zwierzę i zablokuje nam drogę. Wypadki z udziałem zwierząt bywają groźne i często powodują poważne uszkodzenia auta. W takich sytuacjach AC również będzie pomocne.

Nietrudno zauważyć, że autocasco chroni nas przed różnego typu zdarzeniami. Kiedy samochód ulega zniszczeniu, zależy nam na szybkiej naprawie. Niestety, w zależności od stopnia uszkodzeń, może nas to drogo kosztować. Nie każdy z nas posiada awaryjny budżet na takie okazje, a zebranie czasem nawet kilku tysięcy złotych w krótkim czasie, może być problematyczne. AC umożliwia nam pokrycie szkód z polisy oraz oszczędza dodatkowego stresu, jakim jest finansowanie naprawy z własnej kieszeni lub samodzielne szukanie mechanika. Pamiętajmy, że autocasco jest niezbędne przy kupowaniu nowego samochodu – zwłaszcza, jeśli kupujemy je za pieniądze z kredytu. Zakres AC zależy oczywiście od wybranego przez nas pakietu oraz OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.'

Chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie? Skorzystaj z naszej porównywarki OC!

Od czego zależy wysokość składki AC?

Jak już wiemy, na cenę ubezpieczenia wpływa wiele różnych czynników – przede wszystkim jest to wartość pojazdu oraz wybrany zakres ochrony. Co jeszcze decyduje o wysokości składki?

 • Wiek pojazdu – często idzie w parze z wartością – im nowszy samochód, tym jego wartość będzie wyższa i odwrotnie. Towarzystwa ubezpieczeniowe często stosują ograniczenia, na przykład nie ubezpieczają aut starszych niż 13 lat.
 • Marka i model samochodu – to jeden z kluczowych elementów niezbędnych do wyliczenia wysokości składki AC. Porównuje się tu ceny poszczególnych napraw oraz części samochodu. Analizie podlega też jego udział w statystykach wypadkowych.
 • Zabezpieczenia przeciwkradzieżowe – ubezpieczyciele biorą pod uwagę liczbę i rodzaj zabezpieczeń. Firmy często mają precyzyjne wymagania w tym zakresie dotyczące ilości posiadanych urządzeń zabezpieczających.
 • Miejsce parkowania – z założenia parkowanie w garażu będzie bezpieczniejsze niż pozostawianie samochodu na osiedlowym parkingu, który nie jest monitorowany. Zwiększone ryzyko kradzieży będzie miało negatywny wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej.
 • Wiek kierowcy – młodzi kierowcy ponosić będą największe koszty ubezpieczenia, bo nie posiadają jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę. Niestety młodzi ludzie lubią popisywać się przed rówieśnikami, co często prowadzi do szybkiej i brawurowej jazdy.
 • Doświadczenie w prowadzeniu pojazdów – doświadczeni kierowcy cechują się umiejętnością przewidywania sytuacji, skupieniem oraz poprawną oceną odległości, czego zazwyczaj brakuje młodym kierowcom. Z założenia doświadczony kierowca jeździ bezpieczniej, dlatego długi staż redukuje wysokość składki.
 • Miejsce zamieszkania – istotny jest obszar, w którym najczęściej będziemy poruszać się samochodem oraz możliwości wystąpienia wypadków lub kolizji (uwzględniane są tu między innymi statystyki wypadkowe).
 • Przebieg ubezpieczenia – jeżeli przedłużamy polisę lub zmieniamy ubezpieczyciela ważny jest dotychczasowy przebieg ubezpieczenia (bezszkodowy lub szkodowy).
 • Posiadanie innych umów ubezpieczenia w danym zakładzie ubezpieczeniowym – stali klienci, posiadający wiele produktów mogą otrzymywać korzystne oferty specjalne.
 • Rodzaj płatności za ubezpieczenie – wysokość składki bywa uzależniona od sposobu płatności – jednorazowy lub ratalny.

Przy zakupie ubezpieczenia nie warto kierować się tylko ceną. Priorytetem powinno być dla nas odpowiednie zabezpieczenie naszego samochodu. Warto negocjować z ubezpieczycielami i pytać o zniżki, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze. Zwracajmy uwagę na pakiety – korzystne ceny możemy otrzymać, jeżeli zdecydujemy się jednocześnie na zakup OC i AC.

Jak wybrać najlepsze AC?

Zanim zdecydujemy się na konkretnego ubezpieczyciela, porównajmy oferty. Przydadzą się do tego ogólnodostępne porównywarki internetowe, które po wprowadzeniu odpowiednich danych przedstawią nam wstępne oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy zakupie autocasco zwróćmy uwagę na kilka istotnych elementów:

 • Sposób likwidacji szkody – czy ubezpieczyciel oferuje naprawę z wykorzystaniem zamienników czy części oryginalnych, 
 • Wyposażenie dodatkowe – warto zweryfikować, czy AC obejmuje np. dokumenty związane z pojazdem, dziecięce foteliki i inne przedmioty będące wyposażeniem auta,
 • Zakres terytorialny – polisa może ograniczać się tylko do terytorium Polski lub sięgać poza nią.

Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem koniecznie zapoznajmy się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Warunki te regulują obowiązki stron umowy. Precyzują one przedmiot ubezpieczenia, jego zakres i sumę oraz wyłączenia od odpowiedzialności.

Kiedy otrzymamy odmowę wypłacenia odszkodowania z AC?

Nie dajmy się zwieść pozorom – ubezpieczenie AC nie zapewni nam całkowitej ochrony. Istnieją czynniki, które mają znaczący wpływ na to, że ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty świadczenia
i będzie miał do tego prawo. Najczęściej pojawiające się wyłączenia AC przedstawiamy poniżej:

 • Umyślne wyrządzenie szkody – w celu wyłudzenia odszkodowania lub w wyniku rażącego zaniedbania, np. jazdy zimą na letnich oponach,
 • Łamanie przepisów kodeksu drogowego – wymuszanie pierwszeństwa, przekraczanie prędkości czy rozmawianie w czasie jazdy przez telefon, może całkowicie wstrzymać wypłatę odszkodowania lub znacząco je obniżyć,
 • Brak uprawnień do kierowania pojazdem – gdy doszło do szkody, a osoba kierująca autem nie posiada prawa jazdy, ubezpieczenie nie zostanie wypłacone,
 • Brak przeglądu technicznego – brak aktualnych badań technicznych może spowodować, że ubezpieczyciel powoła się na spowodowanie szkody przez zły stan techniczny auta,
 • Ucieczka z miejsca wypadku – jeżeli kierowca zbiegł z miejsca wypadku, to złamał przepisy kodeksu drogowego, dlatego nie otrzyma odszkodowania.

Powyższe wyłączenia są najczęstsze, w praktyce jednak jest ich znacznie więcej. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają własne, nietypowe wyłączenia AC. Żeby nie być niemile zaskoczonym brakiem odszkodowania, uważnie przeczytajmy umowę i OWU.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *