zakup nowego samochodu
  • 3 listopada, 2020
  • 0

Zakup nowego samochodu, zarówno z pierwszej, jak i drugiej ręki, zazwyczaj wiąże się z dużą ekscytacją. Z tego powodu warto zawczasu pomyśleć o tym, co należy zrobić w niedługim czasie po nabyciu nowego pojazdu. Oto lista trzech rzeczy, które koniecznie musisz zrobić!

Podpisanie umowy i zapłacenie sprzedawcy za pojazd to nie jedyne formalności, jakich należy dopełnić, aby móc cieszyć się nowo nabytym pojazdem. Przed Tobą jeszcze wizyta w Wydziale Komunikacji i Urzędzie Skarbowym. Lista spraw, które należy załatwić po zakupie pojazdu wygląda inaczej w przypadku samochodów z rynku wtórnego, a inaczej w przypadku tych z salonów.

Opłacenie podatku PCC

opłacenie podatku PCC

W znakomitej większości sytuacji, świeżo upieczony właściciel pojazdu z drugiej ręki musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (najczęściej nazywany PCC). Choć w teorii jego opłaceniem może zająć się także ex–właściciel samochodu, zazwyczaj jednak obowiązek ten pozostaje po stronie kupującego. PCC wynosi 2% wartości rynkowej nabytego pojazdu.

Na opłacenie podatku PCC ma się 14 dni. Aby to zrobić, należy udać się do Urzędu Skarbowego, przed którym odpowiada się także w przypadku PIT czy CIT. Kolejnym krokiem jest wypełnienie odpowiedniego formularza, tj. PCC–3, inaczej zwanego Deklaracją od czynności cywilnoprawnych. Zdarza się, że Urząd Skarbowy wzywa petenta do uzupełnienia dokumentacji i przedłożenia odpowiednich załączników (np. kopii umowy kupna–sprzedaży), dlatego nie warto zwlekać z wizytą. W końcu im szybciej dopełni się niezbędnych formalności, tym lepiej!

2.Rejestracja bądź przerejestrowanie

rejestracja samochodu

Ten krok nie ominie nikogo, niezależnie od tego, czy samochód został zakupiony z tzw. drugiej ręki, czy może z salonu. Każdy musi bowiem dopełnić procedury rejestracji bądź przerejestrowania samochodu! Koszt rejestracji samochodu wynosi 179 zł (85 zł opłaty za dowód rejestracyjny, naklejkę na szybę i komplet znaków legalizacyjnych, 80 zł za tablice rejestracyjne, 13,50 zł za pozwolenie czasowe, czyli tzw. miękki dowód oraz 0,50 zł opłaty ewidencyjnej). Na rejestrację masz 30 dni od momentu zakupu, jednak nie warto z nim zwlekać.

Miejsce, do którego należy się udać w celu rejestracji bądź przerejestrowania jest zależne od miejscowości, w której mieszkasz. W przypadku miast na prawach powiatu, będzie to bowiem Urząd Miasta, zaś w przypadku mniejszych miejscowości – starostwo powiatowe. W dużych miastach wojewódzkich, w których funkcjonuje kilka Wydziałów Komunikacji, sprawa wygląda jeszcze inaczej. Aby się nie pomylić i nie tracić czasu, warto sprawdzić w internecie, gdzie dokładnie znajduje się odpowiedni oddział. Obowiązku rejestracji można dopełnić także przez internet.

Aby zarejestrować samochód, należy wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, a także przygotować dowód wniesienia niezbędnych opłat, dowód własności pojazdu, kartę pojazdu oraz dotychczasowy dowód rejestracyjny (nawet, jeżeli jest to tzw. miękki dowód). Osoby pracujące w Wydziale Komunikacji legitymują petentów, dlatego należy mieć przy sobie także dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty bądź paszport.

Przed wizytą w urzędzie warto sprawdzić, czy auto posiada ważny przegląd. Jest to bowiem warunek konieczny do zarejestrowania pojazdu. Jeżeli okaże się, że go nie posiada, wybierz się na stację diagnostyczną. Koszt przeglądu wynosi 100 zł. Należy jednak liczyć się także z ewentualnym kosztem wynajęcia lawety, bowiem poruszanie się niezarejestrowanym pojazdem, w dodatku bez ważnego przeglądu, jest niezgodne z przepisami.

3. Wykupienie idealnego OC

idealne OC

Zgodnie z polskimi przepisami, każdy właściciel pojazdu musi zadbać o wykupienie polisy OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Osoby nabywające samochód z drugiej ręki powinny otrzymać dokument potwierdzający posiadanie przez samochód OC od sprzedawcy. Na ex-właścicielu ciąży obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu ubezpieczycielowi. Ma na to 14 dni, czyli tyle samo, co ma nabywca na dopełnienie obowiązku zgłoszenia zakupu pojazdu. Gdy ubezpieczyciel dostanie informację o zmianie właściciela pojazdu, wykona rekalkulację składki polisy. Rzadko zdarza się jednak, żeby towarzystwa ubezpieczeniowe zwracały nadpłaty. Zazwyczaj niestety wzywają do uregulowania niedopłaty. Jako nowy właściciel masz jednak prawo znaleźć nową, korzystniejszą polisę i zrezygnować z dotychczasowego OC.

Najprościej jest znaleźć korzystną ofertę wykorzystując w tym celu porównywarkę OC AC. Strony zwane porównywarkami pełnią bowiem rolę kalkulatorów OC AC. Aby otrzymać zestawienie ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych, wystarczy wypełnić formularz informacjami o samochodzie, a także danymi właściciela. Dobra porównywarka ubezpieczeń wygeneruje takie porównania w mniej niż 5 minut! Dzięki temu bez większego problemu można znaleźć najtańsze OC,

Kalkulator OC AC pozwala na wygodne porównanie ze sobą różnych ofert cenowych, a także sprawdzenie, czy inny ubezpieczyciel nie oferuje w tej samej cenie czegoś ekstra. Warto bowiem wiedzieć, że choć zakres polisy OC zawsze jest taki sam, to towarzystwa ubezpieczeniowe, aby przyciągnąć do siebie klientów, oferują takie bonusy jak ubezpieczenie Assistance, Zielona Karta czy Mini Autocasco!

Mamy nadzieję, że uda Ci się sprawnie dopełnić wszelkich formalności i już niebawem będziesz cieszyć się upragnionym, nowo nabytym pojazdem! 

Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *