• 19 grudnia, 2020
  • 0

Posiadanie ważnej polisy OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Niedopilnowanie tej powinności naraża kierowcę na bardzo wysokie kary, a potencjalnie jeszcze większe konsekwencje finansowe, jeżeli bez ważnego ubezpieczenia stanie się on sprawcą wypadku. Szczególnie z punktu widzenia młodych i mniej doświadczonych kierowców składki za ubezpieczenie OC potrafią być naprawdę wysokie i solidnie nadszarpnąć budżet właściciela samochodu. 

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na obniżenie składki ubezpieczeniowej, co dotyczy zresztą nie tylko ubezpieczenia OC, ale także wszystkich pozostałych polis komunikacyjnych. Jakie? Oto 10 przykładowych sposobów, które pomogą w zmniejszeniu ceny ubezpieczenia.

1.  Najlepsza oferta w internetowym kalkulatorze

Ubezpieczając auto, warto pamiętać, że polski rynek ubezpieczeniowy jest bardzo rozbudowany i panuje na nim spora konkurencja. Szczególnie w przypadku polisy OC towarzystwa ubezpieczeniowe konkurują o względy klientów przede wszystkim ceną. Kluczem do sukcesu – znalezienia najtańszego ubezpieczenia OC, jest zapoznanie się z jak największą liczbą dostępnych aktualnie ofert. W tym celu już od dawna nie musimy odwiedzać ubezpieczycieli ani stacjonarnych agentów ubezpieczeniowych. Propozycje poszczególnych towarzystw są dostępne w sieci. Warto przeglądać rankingi ubezpieczeniowe, a przede wszystkim skorzystać z jednej z popularnych internetowych porównywarek.

Składki za ubezpieczenie OC są wyliczane indywidualnie dla każdego klienta według stosowanych przez towarzystwa algorytmów. Porównywarka OC stanowi najwygodniejsze narzędzie, aby w jednej chwili zapoznać się z ofertami wielu wiodących ubezpieczycieli. Wystarczy wcześniej wypełnić formularz zawierający informacje o kierowcy oraz pojeździe. Wśród proponowanych ofert każdy klient znajdzie najtańszą z jego punktu widzenia ofertę dostępną obecnie na rynku. W razie potrzeby można także skorzystać z dodatkowych benefitów, na przykład darmowej Zielonej Karty, Ubezpieczenia opon, podstawowego pakietu Assistance, czy coraz bardziej popularnej bezpośredniej likwidacji szkody. To ostatnie rozwiązanie pozwala ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy u własnego ubezpieczyciela, dzięki czemu procedura się skraca i przebiega bardziej sprawnie.

2.  Zakup ubezpieczenia OC przez internet

Zaletą porównywarki OC jest ponadto możliwość kupienia wybranej polisy przez internet. To ogromna wygoda – w końcu transakcja nie wymaga wychodzenia z domu, a szeroki wybór metod bezpiecznych płatności online zadowoli każdego klienta. Na tym nie kończą się jednak korzyści wynikające z kupowania ubezpieczeń drogą internetową. Polisy nabywane online są po prostu tańsze od swoich tradycyjnych odpowiedników.

3.  Ubezpieczenia komunikacyjne tańsze w pakiecie

Właściciele nowszych i bardziej wartościowych aut nie ograniczają się wyłącznie do zakupu obowiązkowej polisy OC. Interesują ich również inne ubezpieczenia komunikacyjne, przede wszystkim ubezpieczenie AC (Autocasco). Sprawdzonym sposobem na obniżenie składki ubezpieczeniowej jest zakup wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych w pakiecie. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują dla takich klientów bardzo atrakcyjne rabaty, dlatego ubezpieczeń komunikacyjnych nie opłaca się kupować w inny sposób. Wszystkie niezbędne polisy można wygodnie nabyć poprzez internetowy kalkulator. Wystarczy na poziomie formularza zaznaczyć wszystkie interesujące opcje. 

Ubezpieczenie autocasco zabezpiecza właściciela pojazdu na wypadek jego kradzieży, uszkodzenia w wypadku bądź na skutek pożaru czy działania czynników atmosferycznych. Ubezpieczenie NNW uprawnia kierowcę i pasażerów do otrzymania odszkodowania, jeśli w trakcie podróży dojdzie do uszczerbku na zdrowiu. Pakiet Assistance oznacza natomiast ogromną wygodę zwłaszcza w dłuższych trasach. Stanowi wsparcie dla kierowcy i pasażerów w postaci holowania, drobnych napraw pojazdu na miejscu, a nawet zorganizowania noclegu czy podstawienia auta zastępczego. To dobra gwarancja, że wakacyjny lub zimowy urlop przebiegną zgodnie z planem, nawet w przypadku poważnego problemu z samochodem.

4.  Współwłasność pojazdu

Za ubezpieczenie OC płacą najwięcej młodzi kierowcy oraz osoby, które stosunkowo niedawno odebrały swoje prawa jazdy. Ubezpieczyciele postrzegają to jako czynniki ryzyka. Według statystyk właśnie tacy kierowcy najczęściej powodują wypadki drogowe. Sprawdzonym i stosowanym przez wiele polskich rodzin sposobem na obniżenie składki za ubezpieczenie OC jest współwłasność pojazdu z bardziej doświadczonym kierowcą – na przykład rodzicem bądź współmałżonkiem. Z przysługujących jednemu ze współwłaścicieli zniżek korzystają wszyscy. To naprawdę się opłaca, ale pod warunkiem, że w trakcie trwania okresu ochrony żaden z kierowców nie spowoduję wypadku. W takiej sytuacji swoje zniżki tracą bowiem wszyscy współwłaściciele. Decyzja o współwłasności pojazdu powinna więc zostać głęboko przemyślana.

5.  Ostrożna jazda w celu zgromadzenia zniżek

Zniżki za bezszkodową jazdę to najważniejszy czynnik, który wpływa na obniżenie składki. Standardowo kierowcy mogą co roku liczyć na obniżenie składki wyjściowej o kolejne 10, a nawet 20%. W niektórych towarzystwach ostatecznie skumulowane zniżki sięgają nawet 80%. Wniosek? Warto jeździć ostrożnie i unikać w wypadków drogowych, które wymagać będą interwencji ubezpieczyciela. W ten sposób w ciągu kilku lat można wypracować naprawdę pokaźny kapitał zniżek, a polisa ubezpieczeniowa stanie się tańsza o ponad połowę.

6.  Udokumentowany staż za kierownicą

Ubezpieczenie OC jest kosztowne również dla osób, które przez wiele lat nie korzystały z prywatnego auta, zatem według ubezpieczycieli nie mają odpowiedniego doświadczenia i wypracowanych zniżek. Niektórzy klienci towarzystw ubezpieczeniowych mogą jednak obejść ten niekorzystny czynnik. Wystarczy udokumentować, że w ostatnich latach poruszaliśmy się innym pojazdem – na przykład autem służbowym lub motocyklem. Pomocne w tej kwestii będzie na przykład oświadczenie przygotowane przez pracodawcę. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych honoruje fakt, że świeżo upieczony właściciel samochodu korzystał wcześniej bezwypadkowo z innych pojazdów.

7.  Jednorazowe opłacenie składki ubezpieczeniowej

Składkę za ubezpieczenie OC można zapłacić jednorazowo lub rozłożyć ją na dwie, albo cztery raty. Drugie rozwiązanie wydaje się bardzo atrakcyjne – wydatek komfortowo rozłoży się w czasie. Jednak podsumowując koszty, łatwo zauważyć, że za ubezpieczenie OC bardziej opłaca się zapłacić w jednej racie. Wówczas cena składki jest sporo niższa, co jest regułą u praktycznie wszystkich ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

8.  Skorzystanie z aktualnej promocji

Osoby, które zamierzają kupić samochód lub ich umowa z ubezpieczycielem zbliża się do końca, powinny dokładnie zapoznać się z sytuacją panującą aktualnie na rynku ubezpieczeniowym. Wielu ubezpieczycieli wprowadza do swojej oferty okresowe promocje. Efekt takiego działania stanowią atrakcyjne zniżki. Aby trzymać rękę na pulsie, warto przeglądać artykuły branżowe, a także rankingi ubezpieczeniowe. Na końcu najlepiej zajrzeć do porównywarki internetowej, aby przekonać się, która oferta w indywidualnym rozrachunku będzie najbardziej atrakcyjna.

9.  Polecenie polisy znajomemu

Towarzystwa ubezpieczeniowe premiują lojalność swoich klientów. W wielu przypadkach cena składki będzie niższa, jeżeli ubezpieczony poleci ofertę danego towarzystwa swojemu znajomemu, a ten z niej skorzysta. Wówczas obaj klienci płacą za ubezpieczenie OC, podobnie jak inne ubezpieczenia komunikacyjne mniej. Przed zakupem ubezpieczenia warto porozmawiać więc z rodziną i znajomymi – być może oni również przymierzają się do zakupu polisy. Innym sprawdzonym sposobem na obniżenie składki za ubezpieczenie OC są programy lojalnościowe – niekiedy wystarczy zapisać się do newslettera rozsyłanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe, aby uzyskać przynajmniej kilka procent zniżki.

10.            Niższe składki za ubezpieczenie OC dla klientów niektórych banków

Ponadto, towarzystwa ubezpieczeniowe często bywają związane kapitałowo z bankami lub podejmują współpracę z instytucjami finansowymi. Klienci banków mogą skorzystać na takiej sytuacji. Posiadaczom rachunku bądź karty kredytowej w niektórych instytucjach często przysługuje sporo tańsze ubezpieczenie OC w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. To kolejna opcja, z której warto skorzystać.

Niezależnie od tego, jaką metodę poszukiwania najtańszej polisy OC wybieramy, na końcu warto przejrzeć aktualne oferty z pomocą wygodnej internetowej porównywarki, aby nie pominąć żadnej atrakcyjnej propozycji!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *